Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google

ATV Jules Verne

czwartek, 03 kwietnia 2008

O godzinie 16:42 polskiego czasu nastąpiło udane połączenie kosmicznej ciężarówki ATV Jules Verne z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Było to pierwsze w pełni automatyczne dokowanie dwóch obiektów w kosmosie.

Tekst pochodzi z blogu : http://us193.blox.pl
  
  Ostatnia faza dokowania 19 tonowego ATV trwała około 4 godzin. Podchodził on  do stacji kosmicznej z prędkością około 7cm/s przy prędkości obu obiektów około 28,000km/godz !!!. Położenie ATV było określane za pomocą systemów GPS. W oststniej fazie użyto videometrów (systemów rozpoznających obraz). ATV zadokował do rosyjskiego modułu dokującego Zvezda o godzinie 16:42 (CEST - Central European Summer Time/Środkowo Europejski Czas Letni).
 
  Start ATV przekładany był kilkukrotnie od lipca zeszłego roku, można już jednak stwierdzić, że dokowanie - najtrudniejszy etap misji Juliusza Verne - zakończyło się sukcesem. Teraz ATV pozostanie przez kilka miesięcy połączony ze stacją kosmiczną, następnie, zabrawszy ze sobą odpadki i zużyty sprzęt, zostanie skierowany w stronę Ziemi i kontrolowanie spłonie w atmosferze.
 
  Zdjęcie pochodzi ze stron European Space Agency, tam też można znaleźć więcej informacji na temat misji ATV.

środa, 02 kwietnia 2008

Jak dowiadujemy się ze stron NASA właśnie trwa drugi etap podejścią kosmicznej ciężarówki ATV (Automated Transfer Vehicle) Jules Verne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak zaplanowane jest dokowanie i cała misja można poczytać tu: Misja Jules Verne.

Obecnie trwa faza podchodzenie do dokowania nazwana "Demo Day 2", a więc Jules Verne wszedł już na orbitę Stacji Kosmicznej i znajduje się za rosyjskim modułem dokującym 'Zvezda'. Wczoraj odbyły się testy sprawdzające przed ostatnimi fazami dokowania.

Ostateczne połączenie ATV Jules Verne i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowane jest na czwartek na godzinę 10:41 czasu EDT.

Życzymy powodzenia.

niedziela, 09 marca 2008
O godzinie 4:03 GMT (5:03 polskiego czasu) z Gujany francuskiej wystartowała rakieta Ariane-5 wynosząc w przestrzeń kosmiczną pierwszą bezzałogową 'ciężarówkę' kosmiczną ATV Jules Verne. Start i wszystkie procedury odbyły się pomyślnie. Więcej informacji (video, zdjęcia, transmisja ze startu) dostępne są na blogu ATV.
piątek, 07 marca 2008

Start rakiety Ariane 5 wynoszącej ATV Jules Verne będzie można oglądać na żywo w internecie na stronie : http://www.videocorner.tv/index.php?langue=en. Strona bardzo godna polecenia oprócz webcastu znajdują się tam archiwalne filmy z poprzednich startów, wirtualny spacer po centrum lotów kosmicznych i inne.

Przypominamy, że start Ariane 5 został przełożony o 24 godziny i jest teraz planowany na niedzielę, 9 marca o godzinie 04:59 polskiego czasu.

Oczekując na start prezentujemy dwa zdjęcia z prezentacji NASA na temat misji ATV. Więcej zdjęć z tejże prezentacji można znaleźć tu: http://www.nasa.gov/mission_pages/station/structure/atv_pfb_013108.html.

Pierwsze zdjęcie pokazuje umiejscowienie Jules'a Verne w rakiecie Ariane 5. Na drugim schematycznie przedstawiono podejście ATV do doków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Opis dokowania patrz : plan lotu ATV

czwartek, 06 marca 2008

Z ostatniej chwili: Start Ariane 5 i Jules Verne (Juliusz Verne) przełożony został na 9 marca (niedziela) 3:59 GMT (4:59 polskiego czasu)

Jak pisaliśmy we wcześniejszych wpisach na 8 marca zaplanowana jest kolejna próba wyniesienia pierwszego ATV Jules Verne w przestrzeń kosmiczną. Poniżej przedstawiamy jak ma wyglądać jego misja.

Start rakiety nośnej Ariane-5 planowany jest na godzinę 4:23 GMT z Gujany Francuskiej. ATV Jules Verne ma być umieszcony na orbicie nachylonej pod kątem 51.6 stopni na wysokości około 260km. Jest to więc orbita równoległa lecz niższa do orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, do której statek ma zadokować. Około 75 minut od startu, po odłączeniu do rakiety nośnej, Jules Verne ma być całkowicie samodzielnym, sterowanym automatycznie kosmicznym.

Następnie, przez około 3 tygodnie, ATV ma się zbliżać do stacji kosmicznej za pomocą silników manewrowych. Gdy znajdzie się 39 km za i 5 km pod stacją, rozpocznie etap wejścia na orbitę ISS aż znajdzie się 3.5 km za stacją i na jej wysokości. Teraz rozpoczyna się etap dokowania.

Dokowanie ATV Jules Verne

Po wejściu na orbitę stacji kosmicznej Jules Verne, posługując się GPS'ami, będzie się zbliżał do stacji. Gdy odległość zmaleje do 249 metrów, komputery ATV włączą dalmierze i systemy rozpoznawania obrazu w celu dokładnego podejścia do doku. W tej fazie prędkość ATV będzie wynosić 7 cm na sekundę.

Zbliżając się do ISS Jules Verne zarząda autoryzacji z Moskwy (dokuje do rosyjskiego segmentu Zvezda) i rozpocznie się najbardziej precyzyjna część operacji wymagająca dokładności 1.5 cm przy prędkości 28000km/h. Operacja ta będzie możliwa dzięki sensorom optycznym, dalmierzom i 8 silnikom manewrowym.

Gdyby wystąpiły jakiegolwiek problemy komputer lub załoga ISS może włączyć systemy antykolizyjne.

Po zadokowaniu kosmonauci ISS będą mogli przejść do ładowni Jules'a Verne w celu transportu ładunku na stację.

Odłączenie i zniszczenie

ATV Jules Verne będzie częścią stacji przez około 6 miesięcy. Po zakończeniu misji transportowej  zostanie załadowany odpadkami ze stacji (około 6.5 tony) i odłączy się od ISS wykonując podobne procedury co przy dokowaniu.

Następnie zostanie kontrolowanie wprowadzony w atmosfere ziemską tak aby, wyskoko nad Pacyfikiem, całkowicie w niej spłonął.

Źródło informacji i zdjęcie : ESA - Europejska Agencja Kosmiczna

Na 8 marca zaplanowany jest start z Gujany Francuskiej rakiety Ariane 5, która ma wynieść w przestrzeń kosmiczną pierwszy ze stateków ATV - Automated Transfer Vehicle nazwany Jules Verne.

ATV to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej mający na celu stworzenie bezzałogowego, w pełni automatycznego statku kosmicznego dostarczającego cargo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt jest o tyle ważny, że na 2010 rok zaplanowane jest całkowite zakończenie misji promów kosmicznych.

Pierwszy start ATV odkładany był już kilkakrotnie od lipca zeszłego roku. Miejmy nadzieję, że tym razem się powiedzie. Szczegóły startu patrz: Rozkład Lotów.

ATV jest statkiem kosmicznym w kształcie walca o długości 10,3m i średnicy 4,5m, ważącym 20 i o ładowności ok. 9 ton. Zaopatrzony jest w cztery 'skrzydła' obrotowych paneli baterii słonecznych mogących dostarczyć do 4800 watów mocy. Silniki manewrowe pozwalające na korekcję orbity i manewrowanie w celu połączenia się ze stacją kosmiczną napędzane są MMH (Monomethylhydrazine,monometylohydrazyna), i N2O4 (nitrogen tetroxide, czterotlenek azotu). Pojemność zbiorników to 4.5 tony paliwa.

ATV może przewozić dwa rodzaje ładunków:

  • w przedziale, do którego dostęp mają kosmonauci ładunek stały (żywność, aparaturę naukową, części zamienne itd).
  • materiały płynne - głównie paliwo do silnków stacji kosmicznej.

W drodze powrotnej ATV jest w stanie zabrać na swój pokład odpatki i zużyte części stacji.

System orientacji w przestrzeni potrzebny w celu automatycznego zadokowania ATV do stacji kosmicznej składa się z:

  • 2 telegoniometrów (telegoniometers) - dalmierze obliczające odległość od doku stacji.
  • 2 videometry - systemy rozpoznawania obrazu wykorzystywane przy dokowaniu.
  • 2 systemy śledzące układ gwiazd pozwalające zorientować się w przestrzeni (star trackers)
  • 2 systemy video pozwalające załodze ISS na śledzenie i ewentualne ręczną korekcję procesu dokowania
  • 8 małych silników manewrowych (korekcyjnych)

Powyższe wiadomości i zdjęcie pochodzą z esa.int/SPECIALS/ATV/index.html na tej stronie dostępny jest też bogaty zbiór multimediów (zdjęcia, video, animacje)