Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google

Promy Kosmiczne

czwartek, 29 maja 2008

Zaczęło się odlicznie do startu promu kosmicznego Discovery. Start planowany jest na 31 maja 5:02pm czasu EDT (23:02 czasu polskiego). Tego dnia, nie wcześniej niż o godzinie 11:00am EDT (17:00 CEST), odbędzie się konferencja prasowa transmitowana w NASA TV.

Discovery startuje w swoją kolejną 14 dniową misję STS-124 mającą na celu kontynuację budowy japońskiego laboratorium "Kibo". Discovery przywiezie także na Międzynarodową Stację Kosmicznę nowego astronautę Greg'a Chamitoff'a, a na Ziemię zabierze Garett'a Reismen'a, inżyniera, który spędził na stacji 3 miesiące.

Prognozy pogody są dobre, choć jest niebezbieczeństwo niewielkich opadów. Szansa na start szacowana jest na 80 procent.

środa, 20 lutego 2008

Atlantis szczęśliwie wylądował na Florydzie o godzinie 15:07:20 czasu polskiego. Koła zatrzymały się o 15:08:08. Misja STS-122 trwała 12 dni, 18 godzin, 21 minut i 55 sekund. Prom od startu do lądowania przeleciał 5.3 miliona mil.

Wszystkie zdjęcia z lądowania pochodzą z NASA TV.

Punktualnie o 15:07 czasu polskiego Prom Kosmiczny Atlantis wylądował w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie.

Zostańcie z nami za kilka minut będą zdjęcia z lądowania.

Jak pisaliśmy w poprzednim wpisie ruszył blog o lądowaniu Atlantis'a, w NASA TV ruszyła też transmisja na żywo z lądowania. Na razie pokazywane jest biuro kontroli lotów w Huston, słychać też rozmowy z kosmonautami. Jest też komentator. ... Właśnie kamery pokazują pas startowy w bazie Kennedy'ego (chyba). Baza Kennedy'ego na Florydzie to jedno z dwóch miejsc przygotowanych do lądowania Atlantis'a, drugie miejsce to baza Edwards w Kaliforni (Edwards Air Force Base, Calif). Jak na razie pogoda sprzyja więc Atlantis powinien wylądować w bazie Kennedy'ego o godzinie 15:07 czasu polskiego.

Transmisja NASA TV online dostępna jest tu: http://www.nasa.gov/ntv

Na stronach NASA ruszył blog o lądowaniu Atlantis'a

7:30 a.m. - Good morning and welcome to nasa.gov's continuous coverage of the return of space shuttle Atlantis to NASA's Kennedy Space Center. Landing is scheduled for 9:07 a.m. EST. The weather is good this morning and forecasters have given the conditions a "go" to land on the first opportunity ...

7:35 a.m. - The seven astronauts onboard Atlantis are seated for the return to Earth. Commander Steve Frick and Pilot Alan Poindexter are in the front two seats on the flight deck where they are surrounded by switches and readouts crucial for flying. Each also has a joystick they will use to fly Atlantis during the entry and glide to Earth....

Cały blog tu:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/launch/landingblogpage.html (czas podany w EST - Eastern Standard Time (czas wschodni) w celu przeliczenia na czas polski należy dodać +6 godzin.

wtorek, 19 lutego 2008

Jak podaje NASA, misja promu kosmicznego Atlantis zmierza ku końcowi. Wczoraj (18.02.2008) prom odcumował od stacji kosmicznej (ISS), jutro o godzinie 9:45 (czasu polskiego) rozpocznie się procedura przygotowania do zejścia z orbity. Lądowanie promu kosmicznego przewidziane jest na godzinę 15:07 (czasu polskiego) w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'iego.

Misja Atlantisa będzie trwała 14 dni. Start nastąpił 7 lutego. Celem misji STS-122 było zamontowanie modułu Columbus na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wymiana członków załogi stacji. W module Columbus zainstalowane są anteny zaprojektowane przez wrocławskich inżynierów. Prom Atlantis będzie latał do 2010 roku.

Transmisje z lądowania będzie można oglądać w NASA TV (telewizja online):

http://www.nasa.gov/ntv 

oraz śledzić na blogu NASA:

http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/launch/landingblogpage.html