Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google

Inne

środa, 26 grudnia 2012

Wpadłem tu na moment, po, jak widzę, ponad roku, aby podzielić się z Wami elegancką stroną poświęconą Księżycowi - jego wyglądowi, fazie, położeniu i niektórym parametrom.

Strona owa znajduje się tu: Faza Księżyca.

Co na niej zawarto? Otóż, na dzień dobry, czyli zaraz po jej otwarciu, widzimy aktualną fazę Księżyca i jego położenie względem Ziemi i Słońca. Podane są też parametry astronomiczne, takie jak: jasność, odległość Księżyca od Ziemi w kilometrach, milach i jednostkach astronomicznych, elongacja, długości i szerokości ekliptyczne. Podane też są dokładne daty podstawowych faz, czyli nowiu, I kwadry, pełni i III kwadry naszego naturalnego satelity.

Strona, a raczej program na niej zawarty, oprócz informowania o aktualnym Księżycu, pozwala na ustawienie dowolnej daty z zakresu 1 stycznia 2000 do 31 grudnia 2021 i wyświetlenie fazy, położenia, parametrów Księżyca w podanym czasie. Pozwala też na animację ruchu i fazy. Wciskając 'play' na panelu w prawym górnym rogu strony, widzimy symulację zmiany fazy (zaciemnienia) i położenia Księżyca względem Ziemi. Bardzo ładnie zrobione narzędzie. 

Tagi: księżyc
19:26, us193 , Inne
Link Komentarze (3) »
niedziela, 16 października 2011
W ostatnią niedzielę października, czeka nas jak co roku, zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarków będziemy przestawiać z godziny 3:00 w nocy (rano) na 2:00. Cofnięcie czasu o godzinę spowoduje, że będziemy dłużej o ową godzinę spać.
poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Okazuje się, że prowadzenie bloga to nie jest taka prosta sprawa. Trzeba o nim pamiętać, a ja zapominalski jestem i zapomniałem o nim na ponad rok :). Teraz, surfując po necie, przypomniało mi się. Dlaczego? Trafiłem mianowicie na Kalendarz Online. Kalendarz jak to kalendarz, pokazuje bieżącą datę, imieniny i święta ale też pokazuje informacje astronomiczne dotyczące Księżyca i Słońca.

Na głównej stronie tego kalendarza znajdziemy informacje na temat aktualnej fazy księżyca, czyli jasność, wiek, kiedy wystąpiła ostatnia i kiedy wystąpi najbliższa charakterystyczna faza (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra). Dodatkowo, ładna grafika pokazuje aktualne położenie Księżyca względem Ziemi i Słońca.

Nico skromniej przedstawiają się informacje astronomiczna na temat Słońca. Znajdziemy tu głównie godziny wschodu i zachodu Słońca i długość dnia. Tu też na uwagę zasługuje ładna grafika (chodzi o przedstawienie długości dnia)

Kalendarz pozwala oczywiście na uzyskanie informacj na temat dowolnego dnia. Z tego co widzę, można wybrać sobie dzień z przedziału dat 1 stycznia 1902 - 31 grudnia 2037. Np. możemy dowiedzieć się, że dnia 3 maja 2011 Księżyc będzie w nowiu, najbliższa pełnia nastąpi 17 maja, kolejny nów 1 czerwca, Słońce wzejdzie o 5:07, a zajdzie o 20:10, dzień będzie trwał 15 godzin i dwie minuty.

Na innej stronie w tym samym portalu znajduje się całoroczny kalendarz faz Księżyca, w którym na jednej stronie znajdują się wszystkie charakterystyczne fazy (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra) w wybranym roku (od 1901 do 2036). Dodatkowo mamy jeszcze informacje na temat zaćmień Księżyca i Słońca. I tak np. w  prosty i szybki sposób możemy zobaczyć, że najbliższe zaćmienie Księżyca będzie 15 czerwca 2011, a najbliższe zaćmienie Księżyca, nieco wcześniej, bo 1 czerwca 2011.

środa, 24 marca 2010

Już niedługo, w najbliższą niedzielę czeka nas zmiana czasu na letni. Może nie jest to informacje stricte związana z kosmosem ale jednak trochę jest, a mam zamiar wrócić do pisania niniejszego bloga i od czegoś trzeba zacząć :). To tak na rozgrzewkę.

Od kilku już dobrych lat w Polsce podobnie jak w całej Unii Europejskiej czas zmieniamy w ostatnią niedzielę marca (na letni) i ostatnią niedzielę października (na zimowy). W marcu wskazówki zegarków przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, ucieka nam więc jedna godzina, którą odzyskujemy w październiku, kiedy to cofamy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00

sobota, 27 grudnia 2008

Od czasu, do czasu przypominam sobie o tym blogu i za każdym razem obiecuję sobie, że już, już zacznę pisać regularnie - na razie, to nie bardzo wychodzi ale być może w przyszłym roku ...

A propos, przyszłego roku. Nowy Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ, Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Okazję dla takiej decyzji jest 400 rocznica wynalezienia teleskopu przez Galileusza.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Roku Astronomii jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna. W 2009 roku będziemy obchodzić równe rocznice:

 • 400 lat od wynalezienia teleskopu
 • 90 lat istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej
 • 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu
 • 20:06, korek1000 , Inne
  Link Dodaj komentarz »
  czwartek, 16 października 2008

  Oj, dawno, już dawno nic nie pisałem na tym blogu. Od czasu ostatniego wpisu ominęło nas kilka wydarzeń np. start i pierwsze zdjęcia z satelity GeoEye-1. Nazwijmy to wakacyjną przerwą. Postaram się wrócić do pisania i mam nadzieję, że wpisy będą się pojawiać częściej i bardziej regularnia.

  Zacznijmy, po przerwie, lekką ale dość istotną informacją. Istotną szczególnie dla obserwacji astronomicznych. Otóż, przypominam, że w ostatnią niedzielę października, która w tym miesiącu wypada 26-ego przestawiamy zegarki. Zmiana Czasu Na Zimowy nastąpi z samego rana, przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, zyskamy więc jedną godzinę i będziemy spać dłużej.

  To był post na rozgrzewkę, a już za jakiś, mam nadzieję, niedługi czas postaram się skrobnąć coś o satelicie GeoEye.

  piątek, 01 sierpnia 2008

  Dzisiejsze (1 sierpnia 2008) całkowite zaćmienie słońca można oglądać na żywo w internecie. Transmisje na żywo rozpoczynają się w godzinach przedpołudniowych czasu polskiego, z reguły około godziny 10:30 CEST (polski czas letni). Poniżej znajduje się lista stron, które przekazują video z zaćmienia:

  Europa, Norwegia (zaćmienie częściowe):

  • http://www.astrofoto.no/webcast/ (przekaz powinien zacząć się w okolicach 10:30)

  Webcast z Rosji:

  • http://novosibirskguide.com/eclipse-2008/live-broadcasting/ (transmisja na żywo z Nowosybirska rozpoczyna się o godzinie 10:30 CEST)
  • http://www.live-eclipse.org/

  Przekaz Internetowy Zaćmienia Słońca z Chin:

  • http://www.exploratorium.edu/eclipse/2008/ (początek o godzinie 11:30 CEST)
  • http://sems1.cs.und.edu/%7Esems/index.php
  • http://www.atlaspost.com/2008tse

  Mam nadzieję, że powyższa lista będzie użyteczna. Dobrej zabawy z przekazem na żywo.

  Dziś możemy obserwować Zaćmienie Słońca.

  Pełne zaćmienie obserwować będzie można w Północnej Kanadzie, na Grenlandii, w centralnej Rosji, we wschodnim Kazachstanie, na zachodzie Mongolii i Chin. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy okolic i miasta Nadym w Północnej Syberii.

  Częściowe zaćmienie będzie widoczne w Europie, Azji i wschodniej części Ameryki Południowej.

  W Polsce Zaćmienie będzie częściowe. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli przebywający na Suwalszczyźnie. Zaćmienie w Warszawie rozpocznie się o godzinie 10:51:59. Jego maksimum przypadnie na godzinę 11:49:59, będzie zakryte ponad 30% tarczy słonecznej (magnitudo: 0,349). Zaćmienie będzie trwało do godziny 12:48:12. Powyższe dane to dane dla Warszawy, na północnym-wschodzie Polski zaćmienie rozpocznie się nieco wcześniej, w rejonach południowo-zachodnich póżniej.

  czwartek, 31 lipca 2008

  Nie tak dawno pisaliśmy (Woda Na Marsie) o tym, że Misja Phoenix'a ma szansę dowieść istnienia wody na marsie. Liczni sceptycy (m.in. Ray Arvidson z Uniwerystetu St.Louis) twierdzili, że odkryta przez sondę biała substancja prawdopodobnie z wodą nie ma nic wspólnego i ... byli w błędzie. Od dzisiaj wiadomo, że woda na Marsie istnieje!

  Jak mówi  William Boynton z University of Arizona:

  Poznaliśmy wcześniej dowody istnienia tej zamarzniętej wody w obserwacjach poczynionych przez sondę Mars Odyssey, a także zanikające kawałki (lodu) zauważone przez Phoenixa w ubiegłym miesiącu, ale po raz pierwszy marsjańskiej wody dotknęliśmy i spróbowaliśmy (tłumaczenie za Gazeta.pl)

  środa, 30 lipca 2008

  29 lipca Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA obchodziła 50 rocznicę swojego istnienia. Powołana została do życia dokładnie 29 lipca 1958 roku jako odpowiedź na coraz większe sukcesy Związku Radzieckiego w badaniach kosmosu.

  Na 50 urodziny NASA, wraz z serwisem archive.org, otworzyła pod adresem : http://www.nasaimages.org internetową galerię zdjęć.

  Galeria podzielona jest na 5 głównych działów: Universe, Solar System, Earth, Astronauts, Spaceflight Timeline, czyli odpowiednio: Wszechświat, Układ Słoneczny, Ziemia, Astronauci, Loty Kosmiczne. Posiada również wyszukiwarkę słów kluczowych ułatwiająca w znacznym stopniu przeszukiwanie materiałów - ważne, gdyż wydaje się, że zdjęć umieszczonych na nasaimages.org jest na prawdę sporo a, według zapowiedzi, będzie ich jeszcze dużo więcej.

  Galeria jest na prawdę fajna i polecam ją gorąco wszystkim 'kosmicznym' zapaleńcom. Miejmy nadzieję, że będzie się rozwijać i zdjęć kosmosu, wszechśmiata, statków kosmicznych i.in., zgodnie z zapowiedziami będzie przybywać, mimo że twórcy nasaimages.org skarżą się na braki finansowe (NASA dała tylko zdjęcia, cały projekt finansowany jest grantem z Kahle-Austin Foundation)

  A póki co to Happy 50 Anniversary NASA, czyli Szczęśliwej Pięćdziesiątki NASo :)

   
  1 , 2 , 3 , 4