Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google

Satelita USA 193

środa, 02 kwietnia 2008
Wczorajszy wpis o szczątkach satelity USA-193, które spadły na zamieszkałe tereny był oczywiście żartem prima-aprilis 'owym
wtorek, 01 kwietnia 2008

Z ostatniej chwili.

Pamiętacie jeszcze informacje o amerykańskim satelicie szpiegowskim USA-193, który został zestrzelony aby nie zagrażał ziemi? 

Jak podaje bloger o pseudonimie krax193, dziś około godziny 18:10, dużych rozmiarów szczątki satelity spadły na terenie południowej Afryki. Pozostałości satelity spadły na tereny zamieszkane, na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych. Jedno z doniesień podaje, że część satelity dość pokaźnych rozmiarów spadła na 3 piętrowy dom burząc 2 piętra, druga zaś wrył się w ziemię tworząc krater o średnicy około 20m i głębokości 5m.

Więcej informacji będziemy podawać na bieżąco.

Edycja - Uwaga: ten wpis to oczywiście był prima-aprilis 'owy żart.

piątek, 29 lutego 2008

Na satobs.org można znaleźć linki do grafik przedstawiające trajektorie resztek satelity USA 193 (stan na 29 luty 02:00 UTC).

Na ostatnim rysunku przedstawione są trajektorie szczątków wraz z trajektorią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Największe apogeum (1832 km) ma pozostałość oznaczona symbolem (DEB D) więc nie zagraża ona ISS.

PS. Dziś start NROL-28, patrz: Rozkład Lotów

niedziela, 24 lutego 2008

Cały czas monitorujemy internet w poszukiwaniu informacji o resztkach satelity US 193 (NROL-21) ale niestety, oprócz niepotwierdzonych informacji, o których pisaliśmy tu: USA 193 Rest In Pieces, nic nie wiadomo o zaobserwowanych szczątkach (ani tych, które spaliły się w atmosferze, ani tym bardziej, tych co dotarły do ziemi). Nie ma też oficjalnego potwierdzenia, czy zbiornik z hydrazyną przetrwał zestrzelenie (wszystko wskazuje, że został zniszczony ale oficjalnego potwierdzenia nie ma).

Wiedząć, że wielu z Was interesuje się tym co stało się z resztkami satelity mamy prośbę. Jeśli ktoś znajdzie gdziś informacje na w/w temat prosimy zostawić ślad w komentarzach tego bloga najlepiej z linkiem do oryginalnej informacji, a my zajmiemy się prześledzeniem tego śladu i postaramy się go opisać na naszym blogu. Z góry dziękujemy za jakiekolwiek informacje.

piątek, 15 lutego 2008

Co wiemy o US 193 ciąg dalszy:

Informacje z angielskiej wersji wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/USA_193

USA 193, znany także jako, NRO launch 21 (NROL-21 lub L-21) to amerykański satelita szpiegowski Narodowego Biura Rozpoznania (NRO - National Reconnaissance Office) , którego cel, funkcje i zastosowanie jest utajnione.

Start USA 193

  • Data startu : 14 grudnia 2006 21:00 UTC
  • Rakieta startowa : United Launch Alliance Delta II-7920
  • Miejsce startu : Vanderberg Air Force Base, Kalifornia, US
  • Orbita : oficjalnie utajniona, prawdopodobnie 255km x 268km x 58.48° (obserwacja amatorska)
  • Masa : tajne
  • Napęd i zasilanie : tajne

Awaria i zejście z orbity

W styczniu 2007, a więc mniej niż miesiąc po starcie, zakomunikowano, że US193 stracił kontakt z ziemią.

W styczniu 2008 poinformowano, że satelita zszedł z orbity i prawdopodobnie spadnie na ziemię (nie było to zaskoczeniem dla astronomów-amatorów, którzy już wcześniej zaobserwowali zejście satelity z orbity)

Niebezpieczne materiały i plan zniszczenia satelity

Na pokładzie satelity znajduje się przwdopodobnie hydrazyna (toksyczne i wybuchowe paliwo rakietowe) i beryl. Możliwe też, że na pokładzie znajduje się rdzeń nuklearny (radioizotopowy generator termoelektryczny - RTG)

14 lutego władze amerykańskie poinformowały o planie zestrzelenia USA 193 przed jego wejściem w atmosferę aby zminimalizować zagrożenie dla ludzi. Poinformowano, że na pokładzie znajduje się "1000 funtów zamrożonej, toksycznej hydrazyny", która może spowodować powstanie "toksycznej chmury wielkości dwóch boisk piłkarskich". Poinformowano także, że Marynarka Amerykańska przygotowuje się do odpalenia rakiety SM-3 z USS Lake Erie w celu zestrzelenia US 193.

Władze amerykańskie zaprzeczyły jakoby próba zestrzelenia satelity miała związek z tajną, wojskową technologią jaka znajduje się na pokładzie. Stwierdzono rownież, że nie ma związku z Chińską próbą pocisków antysatelitarnych (2007)

US 193 to amerykański satelita szpiegowski wystrzelony w grudniu 2006. Już zaraz po starcie Amerykanie utracili kontrolę nad tym satelitą - posłuszeństwa odmówił komputer pokładowy.

Rozmiary satelity są niewielkie (3,9m x 5m) a więc jest wielkości mikrobusu, jednak prawdopodobnie nie spali on się w atmosferze i jego szczątki spadną na ziemię. Na jego pokładzie znajduje się "hydrozyna" - toksyczne paliwo rakietowe, które stanowi dodatkowe niebezpieczeństwo. Przewidywany termin wejścia w atmosferę to 6 marca. Satelita spadnie prawdopodobnie w pasie ograniczonym południkami 58 (szerokość południowa) i 52 (półkula północna) a więc zagrożone jest terytorium Polski.

Wczoraj, tj. 14 lutego George Bush wydał polecenie zestrzelenia US193, jednak będzie to możliwe dopiero po wylądowaniu promu Atlantis, które to przewidziane jest na 20 lutego. Należy zaznaczyć, że operacja zestrzelenia satelity będzie pierwszą tego typu operacją w historii a więc trudno prorokować, czy będzie zakończona powodzeniem.

Dziś w godzinach popołudniowych Rząd Amerykański poinformował około 80 państw (w tym Polskę) o niebezpieczeństwie związanym ze spadnięciem satelity na ich terytorium. Polski sztab reagowania kryzysowego został postawiony w stan podwyższonej gotowości.