Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
czwartek, 21 lutego 2008

Edycja 12:00 - na sronach Departamentu Obrony USA można oglądać zdjęcia z odpalenia rakiety SM-3 http://www.defenselink.mil/ . Zdjęć samego satelity i zestrzelenia nie ma.

Edycja 11:02 - poprawiliśmy link do zdjęć bo nie działał poprawnie. Już powinno być OK. Zdjęcia satelity USA 193 lub raczej ślady po jej szczątkach znajdują się na dole strony.

PS. Mamy nadzieję, że niedługo będzie więcej zdjęć dużo bardziej spektakularnych.

Na stronie
http://gallery.utahastronomy.com/main.php?g2_itemId=5819&g2_page=4
pojawiły się zdjęcia zrobione na wyspie Maui podpisane "Debris field of USA193 intercept" i "Hydrazine vapor trail from USA193 intercept ". Zdjęcia nie są zbyt efektowne i niewiele na nich widać, choć są dobrej jakości, ale są to pierwsze zdjęcia jakie udało nam się znaleźć.

Nie mamy pewności co do tego, czy rzeczywiście są to szczątki satelity - oceńcie sami. I zróbcie to w miarę szybko - strona jeszcze działa całkiem nieźle ale jak się potwierdzi, że to rzeczywiście USA193 i wieść rozejdzie się po internecie to obawiamy się, że strona może paść.

PS. Zdjęcia można powiększyć do dość dużych rozmiarów.

US 193 R.I.P Rest In Peace a raczej w tym przypadku Rest In Pieces (spoczywaj w kawałkach)

Pojawiają się pierwsze doniesienia o zaobserwowanych spadających szczątkach satelity.

Z listy mailingowej Royal Astronomical Society of
Canada:

at approx. 19:43 PDT while observing the lunar eclipse at the PGAO (53 45'
29" N   122 50' 56" W) a group of
>about 30 people, PG Centre members and public, witnessed what we assume was
the demise of the spy
>satellite USA 193.

>Many debris trails were witnessed moving from south-west to north-east at
high altitude. One was especially
>bright and long lasting. I can recall about 6 bright trails and 15 fainter
ones.

>The debris trails seemed to come in "waves" with the first wave being
brighter than the debris that followed
>behind it. The trails seemed to be in a fan shape with the trails being
wider apart in the north-east than they
>were in the south-est.

>Brian Battersby, Prince George Centre RASC

O godzinie 19:43 PDT (czas pacyficzny) podczas obserwacji zaćmienia księżyca grupa około 30 osób była świadkami zjawiska, które -jak przypuszczają - było spowodowane strąceniem USA 193.

Zaobserwowano wiele szczątków satelity lecących z południowego zachodu na północny wschód na dużej wysokości. Jedna z łun była wyjątkowo jasna i długotrwała. Było około 6 jasnych łun i 15 słabszych....

Oczekując na nowe wieści o USA 193 a raczej jego szczątkach obejrzyjmy sobie jak wyglądał dzisiejsze zaćmienie księżyca.

W całym internecie pojawiają się zdjęcia zaćmienia - jest ich coraz więcej, na youtube.com atakują filmy z zaćmienia. Oto dwa z nich:

Pierwszy z sigueme.net (Buenos Aires - Argentyna)

Drugi miły dla oka a szczególnie ucha ze względu na fajnie dobrany podkład (Zaćmienie widziane z Sarnia,Ontario,Canada) muzyczny:

To tylko dwa filmiki z youtube - można tam przebierać jest ich mnóstwo. Wpiszcie w wyszukiwarkę hasło "Eclipse" lub "Lunar Eclipse"

Na stronach Departamentu Obrony USA jest już oficjalne potrwierdzenie, że uszkodzony satelita szpiegowski USA 193 (NROL-21) został zestrzelony dziś nad ranem czasu polskiego.

WASHINGTON, Feb. 20, 2008 – A network of land-, air-, sea- and spaced-based sensors confirms that the U.S. military intercepted a non-functioning National Reconnaissance Office satellite which was in its final orbits before entering the earth's atmosphere.

At approximately 10:26 p.m. EST today, a U.S. Navy AEGIS warship, the USS Lake Erie (CG-70), fired a single modified tactical Standard Missile-3 (SM-3) hitting the satellite approximately 247 kilometers (133 nautical miles) over the Pacific Ocean as it traveled in space at more than 17,000 mph. USS Decatur (DDG-73) and USS Russell (DDG-59) were also part of the task force.

The objective was to rupture the fuel tank to dissipate the approximately 1,000 pounds (453 kg) of hydrazine, a hazardous fuel which could pose a danger to people on earth, before it entered into earth's atmosphere. Confirmation that the fuel tank has been fragmented should be available within 24 hours.

Due to the relatively low altitude of the satellite at the time of the engagement, debris will begin to re-enter the earth’s atmosphere immediately. Nearly all of the debris will burn up on reentry within 24-48 hours and the remaining debris should re-enter within 40 days.

DoD will conduct a press briefing at 7 a.m. EST to provide further information related to the operation. The briefing can be viewed live on www.Defenselink.com through the Pentagon Channel.

Źródło: http://www.defenselink.mil/news/newsarticle.aspx?id=49024

W skrócie: O godzinie 10:26 pm EST (04:26 rano czasu polskiego) USS Lake Erie odpalił zmodyfikowany pocisk taktyczny SM-3 trafiając satelitę około 247 km nad powierzchnią Pacyfiku.

Celem było zniszczenie zbiornika paliwa z hydrazyną. Potwierdzenie czy zbiornik uległ zniszczeniu będzie dostępne w ciągu 24 godzin.

O godzinie 7am EST (15:00 czasu polskiego) odbędzie się konferencja prasowa Departamentu Obrony USA

---------

Edycja 21.02.2008 06:00

Na safobs.org pojawiły się wieści, że spadające szczątki satelity można było zobaczyć w Południowej Afryce.

CNN: satelita rozpadła się na około 80 kawałków, które w ciągu 24 godzin powinny spaść na Ziemie.

Są pierwsze nieoficjalne doniesienia o strąceniu satelity. Na razie tylko na http://www.satobs.org/seesat/Feb-2008/date.html#420 więc mało wiarygodne. Czekamy dalej na wiadomości.

Jest już potwierdzenie w Fox News.

Pocisk trafił satelitę zaraz po 4:30

WASHINGTON —  A missile launched from a Navy ship successfully struck a dying U.S. spy satellite passing 130 miles over the Pacific on Wednesday, a defense official said. Full details were not immediately available.

It happened just after 10:30 p.m. EST.

Two officials said the missile was launched successfully. One official, who is close to the process, said it hit the target. He said details on the results were not immediately known.

The goal in this first-of-its-kind mission for the Navy was not just to hit the satellite but to obliterate a tank aboard the spacecraft carrying 1,000 pounds of a toxic fuel called hydrazine.

U.S. officials have said the fuel would pose a potential health hazard to humans if it landed in a populated area. Although the odds of that were small even if the Pentagon had chosen not to try to shoot down the satellite, it was determined that it was worth trying to eliminate even that small chance.

Officials said it might take a day or longer to know for sure if the toxic fuel was blown up

http://www.foxnews.com/story/0,2933,331591,00.html

Czekamy na wiadomości o zestrzeleniu satelity lub przełożeniu strzału. Zdaje się, że nie tylko my czekamy bo strona space.com ledwo dyszy.

PS. Z oglądania zaćmienia w Polsce raczej nici ze względu na duże zachmurzenie, jeśli u kogoś było widoczne prosimy o info w komentarzach.

środa, 20 lutego 2008

Z ostatnije chwili (20:47): Jednak podobno fale przelewają się przez USS Lake Erie więc jeśli do rana (czasu polskiego) pogoda się nie zmieni nici ze strzelania

Pojawiają się informację, że strącenie satelity może być przełożone ze względu na złą pogodę. Fox News podaje: Departament Obrony USA stwierdził po lądowaniu promu kosmicznego, że: "... the window of opportunity had opened for it to try to knock satellite USA 193 out of the sky." (czyli w wolnym tłumaczeniu: uzyskaliśmy możliwość strącenia satelity USA 193 z nieba) ale plany może pokrzyżować zła pogoda. Zaznaczono też, że nie wiadomo czy pogoda będzie odpowiednia, czyli tak na prawdę nic nie wiadomo. Ostateczną decyzję ma podjąć Sekretarz Obrony Robert Gates.

Prognozy dla Hawajów na dziś wieczór wydaję się znośne, tzn. częściowe zachmurzenie, przelotne deszcze, wiatr 10 mph (25 km/h). Nam, tzn. autorom tego blogu, nie wydaje się aby były to warunki uniemożliwiające strzelanie. No chyba, że ...

Chyba, że wybranie daty strącenie satelity, która zbiega się z zaćmieniem księżyca nie jest przypadkowe i Amerykanie z jakiś powodów (np. pokaz sił albo po prostu "igrzyska") chcieliby aby spektakl był dobrze widoczny. Na korzyśc tej teorii może świadczyć jeszcze fakt, że sprawa jest przez nich nieźle nagłośniona. Byc może rzeczywiście Bush chce pokazać jak to ratuje świat przed zagładą. Ale to są tylko nasze teorię. Na razie czekamy na strzelanie. Zobaczymy jak będzie. (Albo nie zobaczymy jeśli chmury przeszkodzą)

W ferworze informacji o satelicie szpiegowskim i lądowaniu promu kosmicznego zapomnieliśmy podać informacji o tym, że dziś w nocy nastąpi całkowite zaćmienie księżyca, które będzie widoczne także z terenu Polski. Niestety nie będziemy mogli obserwować zestrzelenia satelity więc musi wystarczyć nam zaćmienie księżyca.

Prawdziwa uczta szykuje się dla wszystkich astronomów z Ameryki Północnej i Południowej. Jeśli nie przeszkodzi pogoda, to będą oni mogli oglądać i zestrzelenie satelity i zaćmienie księżyca.

Poniżej przedstawiamy dokładny czas poszczególnych faz zaćmienia dla Warszawy. Dla innych obszerów naszego kraju nie będą one się znacznie różnić. 

Całkowite zaćmienie księżyca 21 luty 2008 (Warszawa)

  • 01:37 - Początek zaćmienia półcieniowego, księżyc 42o nad horyzontem
  • 02:43 - Początek częściowego zaćmienia, 32o
  • 04:01 - Początek całkowitego zaćmienia, 24o
  • 04:26 - Apogeum całkowitego zaćmienia, 20o
  • 04:51 - Koniec całkowitego zaćmienia, 16o
  • 06:09 - Koniec częściowego zaćmienia, 4o
  • 07:16 - Koniec zaćmienia półcieniowego, -5o

I jeszcze kilka słów wyjaśnienia: Zaćmienie półcieniowe to moment kiedy księżyc wchodzi w półcień ziemi - ziemia zasłania tylko część promieni słonecznych i księżyc robi się ciemniejszy ale cały czas jest widoczny.

Następną okazję do obserwacji zaćmienia księżyca będziemy mieli w Polsce 16 sierpnia 2008 - będzie to jednak zaćmienie częściowe. Kolejne całkowite zaćmienie księżyca będziemy mogli oglądać dopiero 15 czerwca 2011 (21.12.2010 zaćmienie całkowite rozpocznie się już po zachodzie księżyca więc będzie niewidoczne)

Atlantis szczęśliwie wylądował na Florydzie o godzinie 15:07:20 czasu polskiego. Koła zatrzymały się o 15:08:08. Misja STS-122 trwała 12 dni, 18 godzin, 21 minut i 55 sekund. Prom od startu do lądowania przeleciał 5.3 miliona mil.

Wszystkie zdjęcia z lądowania pochodzą z NASA TV.

Punktualnie o 15:07 czasu polskiego Prom Kosmiczny Atlantis wylądował w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie.

Zostańcie z nami za kilka minut będą zdjęcia z lądowania.

1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10