Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
poniedziałek, 21 kwietnia 2008

Portal Nasa.gov utworzył specjalny "kosmiczny" serwis dla dzieciaków nauczający o astronomii, astronautyce i kosmosie. Można tam znaleźć gry online dla dzieci, quizy, puzzle, i wiele innych informacji przeznaczonych dla najmłodszych. Gry są ładnie wykonane (jak przystało na agencję, nomen omen, kosmiczną) a nacisk położony jest na przekazanie informacji w jak najprzyjemniejszy sposób. Zastanawiamy się tylko, czy informacji tych nie jest zbyt dużo i nie znużą dzieciaków. Wydaje nam się, że jest to serwis przeznaczony bardziej dla dzieci mających przygotować się do zajęć szkolnych niż czysto rozrywkowy i w niektórych przypadkach wymaga asysty dorosłych, którzy też się mogą dużo z niego nauczyć. No ale oceńcie sami.

Link do serwisu NASA dla dzieci:
http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/index.html

Serwis dostępny jest niestety jedynie w języku angielskim ale można potraktować to jako dodatkowy plus - ucząc się o kosmosie, dziecko będzie uczyć się równocześnie języka. 

PS. Jutro obchodzimy Dzień Ziemi, a głowne obchody Dnia Ziemi 2008 odbywają się w Polsce 27 kwietnia (niedziela) na Polach Mokotowskich w Warszawie.

PS2. Zdjęcie w tym wpisie pochodzi z nasa.gov

niedziela, 20 kwietnia 2008

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji dzisiejszy wpis poświęcony jest bardziej Ziemi niż kosmosowi i astronautyce.

Dostępny jest już Google Earth 4.3 . Poniższa prezentacja robi rzeczywiście wrażenie. Miłośnikom astronomii powinna spodobać się symulacja 3D ruchów słońca (początek prezentacji) ale i dalej jest ciekawie - teren, a potem miasto 3D.

Zwróćcie uwagę na opcje usuwania niektórych fragmentów obrazu. Programiści google zrobili rzeczywiście niesamowitą robotę.

Prezentacja możliwości Google Earth 4.3

Ciekawe kiedy doczekamy się pełnego zmodelowania 3D polskich miast. Polscy modelerzy zabierajcie się do roboty!

A tu jeszcze jedna prezentacja demonstrująca przeprojektowaną nawigację w Google Earth:

I nasza dygresja : Opisany tu program, jak wiele innych jeszcze przedsięwzięć , dowodzi, że google jest chyba jedynym monopolistą, którego monopol wychodzi użytkownikom na dobre. Nie dośc, że robi naprawde świetne rzeczy, to jeszcze wszystko za darmo. Taki Microsoft powinien się nisko kłaniać i uczyć się od Google'a strategii marketingowych i sposobu działania. Życzylibyśmy sobie żeby Google w końcu wydał swój system operacyjny i zadał ostateczny cios gigantowi z Redmont.

czwartek, 17 kwietnia 2008
Blog ten powstał w związku z awarią i strzelaniem do satelity US-193. Ponieważ temat stał się już mało aktualny (satelita został zestrzelony) przechrzciliśmy tytuł bloga na "Kosmiczne Wieści" i będziemy tu pisać o wszystkim co związane jest z kosmosem, astronautyką, astronomią, satelitami, lotami kosmicznymi, promami itd, itp.
poniedziałek, 07 kwietnia 2008

Na gazecie.pl ukazał się artykuł poświęcony turystycznemu statkowi kosmicznemu kalifornijskiej firmy Xcor Aerospace. Statek nazywa się Lynx (ang: Ryś), jego projekt został zaprezentowany 26 kwietnia. Pierwszy, testowy egzemplarz, ma zostać wyprodukowany za dwa lata.

o lynx'ie informuje : http://us193.blox.pl

Lynx jest dwuosobowym "samolotem" kosmicznym wielkości małego odrzutowca. Startuje, tak jak samolot, z lotniska po czym wznosi się na pozimo mezosfery. Pierwszy lot ma się odbyć w 2010 roku - takie są przynajmniej plany firmy XCOR.

Tak ma wyglądać Lynx:

A tu symulacja turystycznego lotu kosmicznego, konkurenta firmy XCOR, lini Virgin Galactic:

Cały artykuł można przeczytać tu: http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,86564,5062101.html 

A tu informacja na temat Lynx'a ze stron producenta - firmy XCOR Aerospace:

http://www.xcor.com/press-releases/2008/08-03-26_Lynx_suborbital_vehicle.html

Życzymy powodzenie i mamy nadzieję, że za kilka lat będzie można przelecieć się turystycznie w kosmos. O ile nie jest to informacja Prima Aprilisowa :). Samolocik wygląda fajnie, silnik podobno jest już opracowany. Lot ma trwać krótko bo zaledwie 25 minut ale zabawa musi być przednia.

czwartek, 03 kwietnia 2008

O godzinie 16:42 polskiego czasu nastąpiło udane połączenie kosmicznej ciężarówki ATV Jules Verne z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Było to pierwsze w pełni automatyczne dokowanie dwóch obiektów w kosmosie.

Tekst pochodzi z blogu : http://us193.blox.pl
  
  Ostatnia faza dokowania 19 tonowego ATV trwała około 4 godzin. Podchodził on  do stacji kosmicznej z prędkością około 7cm/s przy prędkości obu obiektów około 28,000km/godz !!!. Położenie ATV było określane za pomocą systemów GPS. W oststniej fazie użyto videometrów (systemów rozpoznających obraz). ATV zadokował do rosyjskiego modułu dokującego Zvezda o godzinie 16:42 (CEST - Central European Summer Time/Środkowo Europejski Czas Letni).
 
  Start ATV przekładany był kilkukrotnie od lipca zeszłego roku, można już jednak stwierdzić, że dokowanie - najtrudniejszy etap misji Juliusza Verne - zakończyło się sukcesem. Teraz ATV pozostanie przez kilka miesięcy połączony ze stacją kosmiczną, następnie, zabrawszy ze sobą odpadki i zużyty sprzęt, zostanie skierowany w stronę Ziemi i kontrolowanie spłonie w atmosferze.
 
  Zdjęcie pochodzi ze stron European Space Agency, tam też można znaleźć więcej informacji na temat misji ATV.

środa, 02 kwietnia 2008

Jak dowiadujemy się ze stron NASA właśnie trwa drugi etap podejścią kosmicznej ciężarówki ATV (Automated Transfer Vehicle) Jules Verne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak zaplanowane jest dokowanie i cała misja można poczytać tu: Misja Jules Verne.

Obecnie trwa faza podchodzenie do dokowania nazwana "Demo Day 2", a więc Jules Verne wszedł już na orbitę Stacji Kosmicznej i znajduje się za rosyjskim modułem dokującym 'Zvezda'. Wczoraj odbyły się testy sprawdzające przed ostatnimi fazami dokowania.

Ostateczne połączenie ATV Jules Verne i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowane jest na czwartek na godzinę 10:41 czasu EDT.

Życzymy powodzenia.

Wczorajszy wpis o szczątkach satelity USA-193, które spadły na zamieszkałe tereny był oczywiście żartem prima-aprilis 'owym
wtorek, 01 kwietnia 2008

Z ostatniej chwili.

Pamiętacie jeszcze informacje o amerykańskim satelicie szpiegowskim USA-193, który został zestrzelony aby nie zagrażał ziemi? 

Jak podaje bloger o pseudonimie krax193, dziś około godziny 18:10, dużych rozmiarów szczątki satelity spadły na terenie południowej Afryki. Pozostałości satelity spadły na tereny zamieszkane, na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych. Jedno z doniesień podaje, że część satelity dość pokaźnych rozmiarów spadła na 3 piętrowy dom burząc 2 piętra, druga zaś wrył się w ziemię tworząc krater o średnicy około 20m i głębokości 5m.

Więcej informacji będziemy podawać na bieżąco.

Edycja - Uwaga: ten wpis to oczywiście był prima-aprilis 'owy żart.

czwartek, 27 marca 2008

O godzinie 8:39 EST (2:39 polskiego czasu) prom kosmiczny Endeavour wylądował w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedyego na Florydzie, kończąc 16 dniową misję STS-123. Misja polegała na instalacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej japońskiego laboratorium "Kobe" oraz robota "Dextre" produkcji kanadyjskiej. Misja STS-123 zakończyła się całkowitym sukcesem.

Filmy i zdjęcia z misji dostępne są na stronach NASA

PS. Uwaga: w najbliższą niedzielę (30.03.2008) następuje zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 przestawiamy wskazówki zegarów na 3:00

After 16 days in space and 250 orbits of the Earth, space shuttle Endeavour touched down at 8:39 p.m. EST Wednesday at NASA's Kennedy Space Center in Florida, bringing the STS-123 mission to a flawless end.

Source: <a href='http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html' target=_blank'>nasa.gov</a>

Video & image gallery are available on NASA pages:

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10