Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
czwartek, 10 lipca 2008

Temat wody w kosmosie stał się coś ostatnio strasznie modny. Szukali, szukali a jak znaleźli to wszędzie. Po doniesieniach o wodzie na Marsie - Woda na Marsie, i na Merkurym - Woda Na Merkurym przyszedł czas na nasz kochany ziemski Księżyc.

Jak podaje Reuters, w artykule sprzed 6 godzin, naukowcy zbadali materiał przywieziony 40 lat temu na Ziemię z Księżyca. Stosują nowoczesną technologię badawczą doszli do wniosku, że na Księżycu 3 mld lat temu znajdowała się woda. Na podstawie owych badań wywnioskowali także, że woda ta nie została 'przyniesiona' na księżyc przez 'obce ciała' np. komety ale jest ona pochodzenia księżycowego.

Powyższe odkrycie potwierdzałoby teorię jakoby nasz Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z dużym obiektem kosmicznym. 

Naukowcy spekulują także, że część wody mogła pozostać jeszcze na Księżycu pod postacią lodu bądź to pod powierznią bądź w zacienionych częściach kraterów.

niedziela, 06 lipca 2008

Jak donosi serwis planetary.org sonda Messenger badająca atmosferę Merkurego odkryła wodę!!!. Ściśle mówiąc w obrazie spektrograficznym atmosfery marsa wyraźnie widać 'piki' w okolicy 'jonów wody' O,OH-,H20+. Jest to o tyle zadziwiające, że na powierzchni Merkurego panuje temperatura około 400 stopni Celsjusza i wydawałoby się, że woda nie ma prawa tam istnieć.

Oprócz jonów wody w atmosferze Merkurego sonda Messenger odkryła duże ilości jonów magnezu, krzemu, tlenu, potasu i wapnia.

piątek, 06 czerwca 2008

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule pod tytułem "Święta krowa na Marsie", Piotr Cieśliński donosi, że lądownik Phoenix (Feniks), który wylądował 11 dni temu na powierzchi czerwonej planety sfotografował białą substancję. Białą plamę pod czerwoną powierzchnią nazwano 'Holy Cow' (ang: święta krowa - stąd tytuł artykułu) od okrzyku jaki wydał z siebie szef misji Phoenix'a na widok zdjęcia.

Specjaliści podejrzewają, że może to być lód jednak sceptycy, np. Ray Arvidson z Uniwerystetu St.Louis, twierdzą, że jest to prawdopodobnie sól. Sprawa powinna wyjaśnić się w niedługim czasie gdyż Phoenix przygotowuje się do pierwszych wykopków i analiz.

Gdyby udało się potwierdzić istnienia wody na Marsie byłby to ogromny sukces misji Phoenix'a i kolejny argument dla zwolenników teorii, że życie na Marsie mogło istnieć lub nadal istnieje.

Cały artykuł znajduje się tu: http://wyborcza.pl/1,76842,5283076,Swieta_krowa_na_Marsie.html

PS. Zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych Uniwersytetu Arizona. 

 

czwartek, 29 maja 2008

Trwają przygotowania do startu rakiety Delta II, która ma wynieść na orbitę teleskop GLAST (Gamma-Ray Large Area Space Telescope). Start może nastąpić 3 czerwca między godzinami 11:45 am - 1:45 pm EDT (17:45 - 19:45 czasu polskiego).

GLAST to teleskop przeznaczony do badania promieniowania Gamma dobiegającego z kosmosu. Umożliwi on dokładniejszą obserwację czarnych dziur, pulsarów i promieniowania pierwotnego, gwiazd neutronowych, błysków gamma itd.

GLAST to projekt NASA ale uczestniczą w nim laboratoria z całego świata m.in. z Francji, Niemiec, Szwecji, Włoch i Japoni. Teleskop będzie kontynuował pracę obserwatorium 'Integral' działającego na orbicie kosmicznej od 2002 roku.

Na pokładzie GLAST'a znajdują się dwa urządzenia LAT (Large Area Telescope) i GBM (Glast Burst Monitor). LAT to detector, który może rejestrować promieniowanie od 30 MeV do 300 GeV. GBM składa się z 14 detektorów o czułości 8 keV do 30 MeV. Aby uzmysłowić sobie te wielkości możesz skorzystać z narzędzia do przeliczania jednostek energii -> Przeliczanie jednostek energii

Zaczęło się odlicznie do startu promu kosmicznego Discovery. Start planowany jest na 31 maja 5:02pm czasu EDT (23:02 czasu polskiego). Tego dnia, nie wcześniej niż o godzinie 11:00am EDT (17:00 CEST), odbędzie się konferencja prasowa transmitowana w NASA TV.

Discovery startuje w swoją kolejną 14 dniową misję STS-124 mającą na celu kontynuację budowy japońskiego laboratorium "Kibo". Discovery przywiezie także na Międzynarodową Stację Kosmicznę nowego astronautę Greg'a Chamitoff'a, a na Ziemię zabierze Garett'a Reismen'a, inżyniera, który spędził na stacji 3 miesiące.

Prognozy pogody są dobre, choć jest niebezbieczeństwo niewielkich opadów. Szansa na start szacowana jest na 80 procent.

poniedziałek, 26 maja 2008

Dzisiejszy temat jest trochę 'niższych lotów' niż zazwyczaj bo dotyczy samolotu latającego w ziemskiej atmosferze. Jest to jednak samolot nietypowy - można rzec 'kosmiczny' - gdyż napędzany on jest całkowicie energią słoneczną.

16 maja zakończyły się wirtualne próby pilotowania samolotu HB-SIA, którego prototyp ma być gotowy jeszcze w tym roku, a pierwsze loty prototypu mają odbyć się w roku przyszłym.

Solar Impulse to szwajcarski projekt Uniwerstetu w Lozannie mający na celu skonstruowanie samolotu napędzanego tylko i wyłącznie energią słoneczną. Inżynierowie postawili sobie za cel skonstruowanie maszyny, która mogłaby latać nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin - w dzień, (ładując w tym czasie akumulatory) i w nocy. Prace nad tym projektem trwają od 2003 roku a zakończenie (przelot nad atlantykiem i byc może dookoła świata bez lądowania) przewidziane jest na lata 2010-2011.

Pierwszy prototyp ma mieć rozstaw skrzydeł ok. 60 m i poruszać się będzie z prędkością, w skali lotniczej wręcz ślamazarną, około 70km/h, nie będzie musiał za to lądować i długość trwania lotu będzie ograniczona jedynie wytrzymałością pilota (w pierwszym prototypie HB-SIA przewidziano jednoosobową załogę)

Więcej o projekcie 'Solar Impulse' można dowiedzieć się na stronach: http://www.solarimpulse.com (strona w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, chińskim, japońskim i arabskim - brawo!!! )

A tu jeszcze film o Solar Impulse i HB-SIA:

" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" initclip="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" vidstart="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" setbookmark="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" getplaylist="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" playnext="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" playprevious="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" playindex="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" addplaylistitem="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" addplaylistitemat="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" removeplaylistitem="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" getcurrentindex="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" getplaylistitemat="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" setcliplinkurl="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" setshareurl="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }">

 

O godzinie 1:38 w nocy polskiego czasu próbnik Phoenix ( Feniks ) wylądował na Marsie! Dostępne już są pierwsze zdjęcia, na razie czarno białe, kolorowe powinny pojawić się niebawem.

Zdjęcia dostępne są na stronach NASA:

http://www.nasa.gov/mission_pages/phoenix/main/

(Na powyższej stronie znaleźć można także więcej informacji o całej misji w tym np. blogową transmisję z lądowania)

Misja Phoenix'a ma za zadanie zbadać, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie, przeprowadzić analizę klimatu czerwonej planety, przeprowadzić analizę geologiczną. Jest to także misja przygotowawcza przed wysłaniem ludzi na tą planetę. 

Misja Phonix'a to wspólny projekt NASA i Uniwersytetu w Arizonie. Próbnik wystartował 4 lipca 2007 roku o godzinie 5:26 EDT z przylądka Canaveral na Florydzie, wylądował 25 maja 2008.

Więcej informacji można znaleźć w podanym już linku do stron NASA a także na stronach universytetu arizońskiego:

http://phoenix.lpl.arizona.edu/

wtorek, 13 maja 2008

Jak już większość z Was pewnie wie, wczoraj rano, o godzinie 8:28 czasu polskiego (6:28 UTC), w Chinach miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Epicentrum znajdowało się w okolicy miasta Chengdu we wschodniej części prowincji SICHUAN. Siła trzęsienia to około 7.9 stopnia. Według wstępnych jeszcze danych zginęło ok. 10000 ludzi.

Ostatnie tak silne trzęsienie ziemi w tym rejonie miało miejsce 28 lipca 1976 roku. Zginęło wtedy około 250.000 osób.

Więcej informacji na temat trzęsienia można znaleźć we wszystkich serwisach informacyjnych w internecie.

Specjalistyczne serwisy w języku angielskim znajdziesz tu:

Earthquake.usgs.gov - informacje i mapy:
http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/us2008ryan.php#details

Sejsmogramy z trzęsienie ziemi: http://rev.seis.sc.edu/earthquakes/2008/05/12/06/28/00?eq_dbid=142785

I wstrząsy wtórne: http://rev.seis.sc.edu/earthquakes/2008/05/12/06/43/14?eq_dbid=142787

A tu znajduje się monitoring trzęsień ziemi:
http://rev.seis.sc.edu/earthquakes.html

I jeszcze jeden:
http://www.iris.edu/seismon/

Dokładniejsze dane z serwisu earthquake.usgs.gov:
Siła trzęsienia: 7.9
Czas: 12.05.2008 6:28:00 UTC
Epicentrum: 31.099°N, 103.279°E
Głębokość: 10km
Region: Wschodni Siczuan (Sichuan), Chiny 90 km (55 miles) WNW od Chengdu, Sichuan, China

piątek, 09 maja 2008

Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne zapowiada ciekawą transmisje na żywo z zakrycia Marsa przez Księżyc. Zjawisko to nastąpi w Polsce jutro to znaczy 10 maja i będzie widoczne na terenie całego kraju. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach Obserwatorium i jego forum. Topic forum na ten temat znajduje się tu : http://www.poa.home.pl/forum/viewtopic.php?t=44 

Zakrycie nastąpi w środku dnia a więc nie będzie łatwe do obserwacji. Pozwoliliśmy sobie na skopiowanie ze stron Obserwatorium godzin początku zjawiska. Mamy nadzieję, że autorzy forum nie będą mieli nic na przeciwko. Oto te godziny dla 24 polskich miast:

Białystok 12:32:37
Bogatynia 12:19:39
Bydgoszcz 12:27:52
Gdańsk 12:31:55
Gorzów Wlkp. 12:24:26
Kielce 12:24:34
Kłodzko 12:19:59
Koszalin 12:29:26
Kraków 12:22:11
Krosno 12:23:19
Krynica Zdrój 12:21:56
Lublin 12:27:21
Łódź 12:25:34
Olsztyn 12:31:43
Opole 12:21:34
Poznań 12:24:53
Rzeszów 12:24:15
Suwałki 12:35:05
Szczecin 12:25:55
Toruń 12:27:57
Warszawa 12:39:50
Wrocław 12:21:47
Zielona Góra 12:22:33
Żywiec 12:20:44 

Zakrycie Marsa przez Księżyc potrwa około godziny.

PS. Na stronie obserwatorium amatorzy i pasjonaci astronomi znajdą dużo fajnych informacji. My właśnie przyglądamy się serwisowi ale już możemy go z czystym sumieniem polecić. Warto tam zajrzeć. Autorom z Przeźmierza życzymy udanego rozwoju ich serwisu no i oczywiście udanej transmisji z jutrzejszej obserwacji Marsa i Księżyca. 

środa, 23 kwietnia 2008

Zbliża się  długi weekend majowy - czas wyjazdów za miasto, a więc okazja do obserwacji nocnego nieba. Niestety pogoda na ten weekend nie zapowiada się najlepiej ale być może da się coś zaobserwować.

Na początku maja będziemy mieli okazję do obserwacji dwóch rojów meterytów Lirydów (ELY) i Eta Akwarydów.

Eta Akwarydy to jeden z trzech rojów związanych z kometą Halley'a. Obserwować je można już od 19 kwietnia aż do końca maja. Maksimum aktywności przypadnie tuż po długim weekendzie - 5 maja (radiant w gwiazdozbiorze Wodnika).

Lirydy - rój związany z kometą Thatchera. Obserwowany będzie w dniach 3-12 maja z maksimum aktywności 8 maja. Radiant w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10