Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
piątek, 09 października 2009

Do bombardowania księżyca zostało już mniej niż godzina. Na stronie NASA dostępne jest już video online poświęcone temu wydarzeniu: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Na razie pokazywane są zdjęcia z centrum sterowania oraz posłuchać można fachowców opowiadających o całym wydarzeniu. Oglądamy.

I jeszcze do poprzedniego posta oto krótki film z msnbc wizualizujšcy jutrzejsze uderzenie w księżyc.

Misja LCROSS, która kosztowała 79mln dolarów zakończy się jutro. Okazuje się, że poszukiwanie wody na Księżycu jest cholernie kosztowne. No ale gdyby się okazało, że jednak jest woda pod powierzchniš, to byłaby to niezła sensacja.
czwartek, 08 października 2009

No to się nieźle zaniedbałem. Prawie rok nie było żadnej notki. Trzeba to naprawić, a pretekstem do tego będzie kolejna katastrofa kosmiczna (blog powstał w chwili kłopotów satelity us193). Tym razem jednak katastrofa jest kontrolowana.

Jutro o 11:31:19 UTC (13:31 czasu polskiego) sonda LCROSS zbombarduje Księżyc. W tym celu wystrzeli w jego kierunku rakietę Atlas V Centaur, która rozbijając sie o powierzchnię Księżyca wzniesie obłok pyłu przez, który przeleci LCROSS badając jego skład. Głównym celem tych badań jest sprawdzenie, czy na naszym księżycu, pod powierzchnią nie znajduje się woda.

Całośc wydarzenia oglądać będzie można na żywo na stronach NASA:

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Rozbicie rakiety o powierzchnię księżyca planowane jest na godzinę 11:31:19 UTC (13:31 czasu polskiego), o godzinie 11:35:45 UTC (13:35) ma rozbić sie na księżycu LCROSS (oczywiście po przesłaniu wyników pomiarów).

Tu znajduje się serwis NASA poświęcony misji LCROSS (LCROSS misson) wraz zegarem odliczającym czas do wystrzelenia rakiety: http://www.nasa.gov/lcross

sobota, 27 grudnia 2008

Od czasu, do czasu przypominam sobie o tym blogu i za każdym razem obiecuję sobie, że już, już zacznę pisać regularnie - na razie, to nie bardzo wychodzi ale być może w przyszłym roku ...

A propos, przyszłego roku. Nowy Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ, Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Okazję dla takiej decyzji jest 400 rocznica wynalezienia teleskopu przez Galileusza.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Roku Astronomii jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna. W 2009 roku będziemy obchodzić równe rocznice:

 • 400 lat od wynalezienia teleskopu
 • 90 lat istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej
 • 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu
 • 20:06, korek1000 , Inne
  Link Dodaj komentarz »
  czwartek, 16 października 2008

  Oj, dawno, już dawno nic nie pisałem na tym blogu. Od czasu ostatniego wpisu ominęło nas kilka wydarzeń np. start i pierwsze zdjęcia z satelity GeoEye-1. Nazwijmy to wakacyjną przerwą. Postaram się wrócić do pisania i mam nadzieję, że wpisy będą się pojawiać częściej i bardziej regularnia.

  Zacznijmy, po przerwie, lekką ale dość istotną informacją. Istotną szczególnie dla obserwacji astronomicznych. Otóż, przypominam, że w ostatnią niedzielę października, która w tym miesiącu wypada 26-ego przestawiamy zegarki. Zmiana Czasu Na Zimowy nastąpi z samego rana, przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, zyskamy więc jedną godzinę i będziemy spać dłużej.

  To był post na rozgrzewkę, a już za jakiś, mam nadzieję, niedługi czas postaram się skrobnąć coś o satelicie GeoEye.

  piątek, 01 sierpnia 2008

  Dzisiejsze (1 sierpnia 2008) całkowite zaćmienie słońca można oglądać na żywo w internecie. Transmisje na żywo rozpoczynają się w godzinach przedpołudniowych czasu polskiego, z reguły około godziny 10:30 CEST (polski czas letni). Poniżej znajduje się lista stron, które przekazują video z zaćmienia:

  Europa, Norwegia (zaćmienie częściowe):

  • http://www.astrofoto.no/webcast/ (przekaz powinien zacząć się w okolicach 10:30)

  Webcast z Rosji:

  • http://novosibirskguide.com/eclipse-2008/live-broadcasting/ (transmisja na żywo z Nowosybirska rozpoczyna się o godzinie 10:30 CEST)
  • http://www.live-eclipse.org/

  Przekaz Internetowy Zaćmienia Słońca z Chin:

  • http://www.exploratorium.edu/eclipse/2008/ (początek o godzinie 11:30 CEST)
  • http://sems1.cs.und.edu/%7Esems/index.php
  • http://www.atlaspost.com/2008tse

  Mam nadzieję, że powyższa lista będzie użyteczna. Dobrej zabawy z przekazem na żywo.

  Total Solar Eclipse, which occurs August 1, 2008, will be brodcasted live in the internet. Webcasts starts approximately, depending on world region, at 9:30 GMT (10:30 CEST). Below is the list of live webcast sources.

  Europe, Norway (partial eclipse):

  • http://www.astrofoto.no/webcast/ (no transmisson yet /9:37 GMT/)

  Live Transmission from Russia:

  • http://novosibirskguide.com/eclipse-2008/live-broadcasting/ (Novosybirsk, live webcast starts at 9:30 GMT)
  • http://www.live-eclipse.org/ 

  Total Eclipse Live from China:

  • http://www.exploratorium.edu/eclipse/2008/ (broadcast starts at 10:30 GMT)
  • http://sems1.cs.und.edu/%7Esems/index.php
  • http://www.atlaspost.com/2008tse

  Enjoy watching your Total Eclipse Live Webcasts!

  Dziś możemy obserwować Zaćmienie Słońca.

  Pełne zaćmienie obserwować będzie można w Północnej Kanadzie, na Grenlandii, w centralnej Rosji, we wschodnim Kazachstanie, na zachodzie Mongolii i Chin. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy okolic i miasta Nadym w Północnej Syberii.

  Częściowe zaćmienie będzie widoczne w Europie, Azji i wschodniej części Ameryki Południowej.

  W Polsce Zaćmienie będzie częściowe. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli przebywający na Suwalszczyźnie. Zaćmienie w Warszawie rozpocznie się o godzinie 10:51:59. Jego maksimum przypadnie na godzinę 11:49:59, będzie zakryte ponad 30% tarczy słonecznej (magnitudo: 0,349). Zaćmienie będzie trwało do godziny 12:48:12. Powyższe dane to dane dla Warszawy, na północnym-wschodzie Polski zaćmienie rozpocznie się nieco wcześniej, w rejonach południowo-zachodnich póżniej.

  czwartek, 31 lipca 2008

  Nie tak dawno pisaliśmy (Woda Na Marsie) o tym, że Misja Phoenix'a ma szansę dowieść istnienia wody na marsie. Liczni sceptycy (m.in. Ray Arvidson z Uniwerystetu St.Louis) twierdzili, że odkryta przez sondę biała substancja prawdopodobnie z wodą nie ma nic wspólnego i ... byli w błędzie. Od dzisiaj wiadomo, że woda na Marsie istnieje!

  Jak mówi  William Boynton z University of Arizona:

  Poznaliśmy wcześniej dowody istnienia tej zamarzniętej wody w obserwacjach poczynionych przez sondę Mars Odyssey, a także zanikające kawałki (lodu) zauważone przez Phoenixa w ubiegłym miesiącu, ale po raz pierwszy marsjańskiej wody dotknęliśmy i spróbowaliśmy (tłumaczenie za Gazeta.pl)

  środa, 30 lipca 2008

  29 lipca Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA obchodziła 50 rocznicę swojego istnienia. Powołana została do życia dokładnie 29 lipca 1958 roku jako odpowiedź na coraz większe sukcesy Związku Radzieckiego w badaniach kosmosu.

  Na 50 urodziny NASA, wraz z serwisem archive.org, otworzyła pod adresem : http://www.nasaimages.org internetową galerię zdjęć.

  Galeria podzielona jest na 5 głównych działów: Universe, Solar System, Earth, Astronauts, Spaceflight Timeline, czyli odpowiednio: Wszechświat, Układ Słoneczny, Ziemia, Astronauci, Loty Kosmiczne. Posiada również wyszukiwarkę słów kluczowych ułatwiająca w znacznym stopniu przeszukiwanie materiałów - ważne, gdyż wydaje się, że zdjęć umieszczonych na nasaimages.org jest na prawdę sporo a, według zapowiedzi, będzie ich jeszcze dużo więcej.

  Galeria jest na prawdę fajna i polecam ją gorąco wszystkim 'kosmicznym' zapaleńcom. Miejmy nadzieję, że będzie się rozwijać i zdjęć kosmosu, wszechśmiata, statków kosmicznych i.in., zgodnie z zapowiedziami będzie przybywać, mimo że twórcy nasaimages.org skarżą się na braki finansowe (NASA dała tylko zdjęcia, cały projekt finansowany jest grantem z Kahle-Austin Foundation)

  A póki co to Happy 50 Anniversary NASA, czyli Szczęśliwej Pięćdziesiątki NASo :)

  1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10