Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
czwartek, 22 września 2011

Satelita UARS spada na Ziemię. Jak donoszą dobrze poinformowane źródła w NASA :), satelita Upper Atmosphere Research Satellite (satelita do badania górnych warstw atmosfery), w skrócie UARS, spadnie na ziemię prawdopodobnie 23 września (piątek) w godzinach popołudniowych czasu EDT (Eastern Daylight Time) - przesunięcie czasu między EDT, a czasem letnim w Polsce, to 6 godzin, a więc UARS powinien spaść w godzinach nocnych czasu polskiego.

UARS to jeden z większych satelitów, które spadły na Ziemię. Waży 6 ton. Swoją misję zakończył prawie 6 lat temu, od tego czasu latał bezużytecznie i wszystko wskazuje na to, że już niebawem rozpadnie się w atmosferze.

Zagrożenie

NASA, na swoich stronach, informuje, że za wcześnie jest na przewidzenie, w którym miejscu spadnie satelita. Może to nastąpić wszędzie w pasie pomiędzy 57 północnym równoleżnikiem, a 57 południowym - Polska znajduje się poniżej 55 równoleżnika, a więc cały obszer naszego kraju leży w strefie zagrożenia. Specjaliści z NASA uspokajają jednak, że większa część satelity ulegnie spaleniu w atmosferze. Jednak, jak zauważają inni naukowcy, około 26 części UARS'a może spaść na Ziemię w obszarze o promieniu 250-310 mil (400-500km). Gdyby nawet szczątki dosięgneły ziemi, to większa część naszej planety jest niezamieszkała i szansa, że spadną one na tereny zaludnione jest bardzo mała. Nigdy jeszcze nie zdażyło się, aby ktoś ucierpiał z powodu spadających z kosmosu resztek satelity.

PS. Losy satelity można śledzić na stronach NASA: http://www.nasa.gov/mission_pages/uars/index.html

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Okazuje się, że prowadzenie bloga to nie jest taka prosta sprawa. Trzeba o nim pamiętać, a ja zapominalski jestem i zapomniałem o nim na ponad rok :). Teraz, surfując po necie, przypomniało mi się. Dlaczego? Trafiłem mianowicie na Kalendarz Online. Kalendarz jak to kalendarz, pokazuje bieżącą datę, imieniny i święta ale też pokazuje informacje astronomiczne dotyczące Księżyca i Słońca.

Na głównej stronie tego kalendarza znajdziemy informacje na temat aktualnej fazy księżyca, czyli jasność, wiek, kiedy wystąpiła ostatnia i kiedy wystąpi najbliższa charakterystyczna faza (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra). Dodatkowo, ładna grafika pokazuje aktualne położenie Księżyca względem Ziemi i Słońca.

Nico skromniej przedstawiają się informacje astronomiczna na temat Słońca. Znajdziemy tu głównie godziny wschodu i zachodu Słońca i długość dnia. Tu też na uwagę zasługuje ładna grafika (chodzi o przedstawienie długości dnia)

Kalendarz pozwala oczywiście na uzyskanie informacj na temat dowolnego dnia. Z tego co widzę, można wybrać sobie dzień z przedziału dat 1 stycznia 1902 - 31 grudnia 2037. Np. możemy dowiedzieć się, że dnia 3 maja 2011 Księżyc będzie w nowiu, najbliższa pełnia nastąpi 17 maja, kolejny nów 1 czerwca, Słońce wzejdzie o 5:07, a zajdzie o 20:10, dzień będzie trwał 15 godzin i dwie minuty.

Na innej stronie w tym samym portalu znajduje się całoroczny kalendarz faz Księżyca, w którym na jednej stronie znajdują się wszystkie charakterystyczne fazy (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra) w wybranym roku (od 1901 do 2036). Dodatkowo mamy jeszcze informacje na temat zaćmień Księżyca i Słońca. I tak np. w  prosty i szybki sposób możemy zobaczyć, że najbliższe zaćmienie Księżyca będzie 15 czerwca 2011, a najbliższe zaćmienie Księżyca, nieco wcześniej, bo 1 czerwca 2011.

środa, 24 marca 2010

Już niedługo, w najbliższą niedzielę czeka nas zmiana czasu na letni. Może nie jest to informacje stricte związana z kosmosem ale jednak trochę jest, a mam zamiar wrócić do pisania niniejszego bloga i od czegoś trzeba zacząć :). To tak na rozgrzewkę.

Od kilku już dobrych lat w Polsce podobnie jak w całej Unii Europejskiej czas zmieniamy w ostatnią niedzielę marca (na letni) i ostatnią niedzielę października (na zimowy). W marcu wskazówki zegarków przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, ucieka nam więc jedna godzina, którą odzyskujemy w październiku, kiedy to cofamy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00

czwartek, 14 stycznia 2010
Już w piątek (15 styczeń 2010) nastąpi najdłuższe w tym stuleciu obrączkowe zaćmienie Słońca (ang: annular eclipse). Niestety w Polsce warunki do obserwacji nie będą najlepsze gdyż zaćmienie nastąpi w czasie wschodu Słońca (obserwacja będzie możliwa mniej więcej o godzinie 7:30), ponad to w Polsce będzie ono widoczne jako częściowe zaćmienie. Obrączkowe widoczne będzie w 300 kilometrowym pasie przechodzącym przez Afrykę Centralną, Malediwy, południowe Indie, północną Sri Lanke, część Birmy i Chin.

Co to jest obrączkowe zaćmienie Słońca i kiedy występuje?

zaćmienie obrączkowe – zwane również zaćmieniem pierścieniowym występuje wtedy, gdy, podobnie jak w przypadku zaćmienia całkowitego, obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. W odróżnieniu jednak od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.
Cytat z wikipedii

Następne zaćmienia:
11 lipca 2010 - całkowite zaćmienie obserwowalne na Południowym Pacyfiku i Chile

4 styczeń 2011 - częściowe zaćmienie widoczne w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. W Polsce widoczne będzie jako częściowe ale głębokie.


środa, 13 stycznia 2010

W stronę Ziemi mknie niezidentyfikowany obiekt latający o symbolu 2010 AL30. Jest to około 10 metrowy asteroid lub, nasz ludzki, kosmiczny śmieć. Prawdopodobnie minie Ziemię w odległości około 130,000 km (80,000 mil) ale może też uderzyć w naszą planetę. Jak szacują naukowcy z NASA ewentualne uderzenie nie powinno być groźne, obiekt powinien spłonąć w ziemskiej atmosferze.

Trajektoria 2010 AL30 -> NASA Solar System Dynamic Website

NASA przewiduje, że obiekt zbliży się do Ziemi na minimalną odległość dziś, t.j. 13.01.2010 o godzinie 13:47 czasu polskiego.

niedziela, 15 listopada 2009

NASA strzeliło, zbadało, ... znalazło. Jest woda na Księżycu - na razie mamy sensację ale co z tego wyniknie ... hmmmm, zobaczymy.

piątek, 09 października 2009

A tu jeszcze wizualizacja sprzed wydarzenia

Właśnie przed chwilą zakończyła się misja sondy kosmicznej LCROSS polegająca na wystrzeleniu rakiety w stronę księżyca i zbadaniu powstałej chmury pyłu. Sonda po zbadaniu składu chmury i przesłaniu danych na ziemię, rozbiła się powierzchnię księżyca. Tak zakończyła się misja, która kosztowała 79 mln dolarów.

Transmisja na żywo (widok z sondy) była dostępna na stronach NASA. Szczerze mówiąc zdjęcia nie były tak oszałamiające jak wydawało się, że będą ale pewnie trzeba poczekać na ich obróbkę. Obecnie trwa transmisja ze studia NASA, gdzie fachowcy opisują całą misję, skupiając się oczywiście głównie na samym uderzeniu w Księżyc.

Głównym zadaniem sondy LCROSS było zbadanie chmury księżycowego pyłu pod kątem obecności w nim wody i lodu. Jeśli okaże się, że w powstałej chmurze znajdowały się częsteczki H2O będzie to sensacja ale i też najdroższa chyba woda na świecie :) a właściwie wszechświecie.

Na wyniki poczekamy pewnie jakiś czas. Niedługo postaram się wstawić na ten blog jakieś filmy video z całego wydarzenia.

Zostało mniej niż 5 minut. Zdaje się, że video opóźnine jest o jakieś 2, 3 minuty ale to i tak nie zmienia faktu, że bombardowanie księżyca oglądane na żywo jest fascynujące. Kt jeszcze nie ogląda, niech się pośpieszy ... 3 minuty

Przypominamy, na Nasa TV trwa transmisja online z ... bombardowania księżyca. Zostało już mniej niż 10 minut. O godzinie 13:31 polskiego czasu sona LCROSS wystrzeli rakietę w kierunku księżyca i zbada chmurę powstałego głównie pod kątem obecności wody lub lodu w owym pyle.

Video online z tego wydarzenia dostępne jest na stronie NASA:

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

PS.

Na 10 minut przed bombardowaniem zaczeło się sprawdzanie wszystkich systemów. Na razie OK.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10