Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
czwartek, 06 marca 2008

Na 8 marca zaplanowany jest start z Gujany Francuskiej rakiety Ariane 5, która ma wynieść w przestrzeń kosmiczną pierwszy ze stateków ATV - Automated Transfer Vehicle nazwany Jules Verne.

ATV to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej mający na celu stworzenie bezzałogowego, w pełni automatycznego statku kosmicznego dostarczającego cargo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt jest o tyle ważny, że na 2010 rok zaplanowane jest całkowite zakończenie misji promów kosmicznych.

Pierwszy start ATV odkładany był już kilkakrotnie od lipca zeszłego roku. Miejmy nadzieję, że tym razem się powiedzie. Szczegóły startu patrz: Rozkład Lotów.

ATV jest statkiem kosmicznym w kształcie walca o długości 10,3m i średnicy 4,5m, ważącym 20 i o ładowności ok. 9 ton. Zaopatrzony jest w cztery 'skrzydła' obrotowych paneli baterii słonecznych mogących dostarczyć do 4800 watów mocy. Silniki manewrowe pozwalające na korekcję orbity i manewrowanie w celu połączenia się ze stacją kosmiczną napędzane są MMH (Monomethylhydrazine,monometylohydrazyna), i N2O4 (nitrogen tetroxide, czterotlenek azotu). Pojemność zbiorników to 4.5 tony paliwa.

ATV może przewozić dwa rodzaje ładunków:

 • w przedziale, do którego dostęp mają kosmonauci ładunek stały (żywność, aparaturę naukową, części zamienne itd).
 • materiały płynne - głównie paliwo do silnków stacji kosmicznej.

W drodze powrotnej ATV jest w stanie zabrać na swój pokład odpatki i zużyte części stacji.

System orientacji w przestrzeni potrzebny w celu automatycznego zadokowania ATV do stacji kosmicznej składa się z:

 • 2 telegoniometrów (telegoniometers) - dalmierze obliczające odległość od doku stacji.
 • 2 videometry - systemy rozpoznawania obrazu wykorzystywane przy dokowaniu.
 • 2 systemy śledzące układ gwiazd pozwalające zorientować się w przestrzeni (star trackers)
 • 2 systemy video pozwalające załodze ISS na śledzenie i ewentualne ręczną korekcję procesu dokowania
 • 8 małych silników manewrowych (korekcyjnych)

Powyższe wiadomości i zdjęcie pochodzą z esa.int/SPECIALS/ATV/index.html na tej stronie dostępny jest też bogaty zbiór multimediów (zdjęcia, video, animacje)

poniedziałek, 03 marca 2008

8 marca (w Dzień Kobiet ) z Gujany Francuskiej planowany jest start rakiety Ariane 5 (patrz: Rozkład lotów ). Misja polega na wyniesieniu kosmicznej 'ciężarówki' ATV (Automated Transfer Vehicle).

Ariane 5 to rakieta produkcji francuskiej zbudowana dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA-European Space Agency). Jest ona kompletnie przebudowaną następczynią Ariane 4. I jest częśćią 'Europejskiego Systemu wynoszenia' zaprojektowanego do wynoszenia satelitów i ładunków na transferowe orbity stacjonarne (GTO) i niskie orbity okołoziemskie (LEO). Pierwsze starty Ariane 5 (1996 rok) zakończyły się niepowodzeniem, później jednak sprawowała się całkiem nieźle.

Celem obecnej misji (Lot V-181), kilkakrotnie już przekładanej, jest wyniesienie ATV - Automated Transfer Vehicle, automatycznej kosmicznej 'ciężarówki' przeznaczonej do bezobsługowego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Start przewidziany jest na 8 marca 04:23 GMT. Odliczanie ma się zacząć 11 godzin wcześniej.

Więcej informacji o Ariane-5 i jej obecnej misji można znaleźć na stronach Eurpopejskiej Agencji Kosmicznej : http://www.esa.int/SPECIALS/Launchers_Home/index.html i na stronach projektu ariane : http://www.arianespace.com/site/index.html

piątek, 29 lutego 2008

Na satobs.org można znaleźć linki do grafik przedstawiające trajektorie resztek satelity USA 193 (stan na 29 luty 02:00 UTC).

Na ostatnim rysunku przedstawione są trajektorie szczątków wraz z trajektorią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Największe apogeum (1832 km) ma pozostałość oznaczona symbolem (DEB D) więc nie zagraża ona ISS.

PS. Dziś start NROL-28, patrz: Rozkład Lotów

środa, 27 lutego 2008

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza donosi: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,4969838.html, że roztrzygnięto konkurs na projekt śledzenia asteroidy Apophis. Czymże jest ta asteroida i czemu akurat ją należałoby śledzić?

Apophis to, odkryta 19 czerwca 2004 roku przez Roya Tuckera i Davida Tholena, 300 metrowa planetoida należąca do grupy Atona. Inna nazwa to 2004 MN4. Numer katalogowy 99942.

Pierwsze, zgrubne obserwacje orbity tej planetoidy wskazywały, że znajduje się ona na kursie kolizyjnym z Ziemią, do zderzenia miałoby dojść w 2029 roku, a siła zderzenia mogłaby wynosić 1480 megaton TNT (siła uderzenia meteorytu tunguskiego oceniana jest na 3-10 megaton). Dokładniejsze obserwacje wyeliminowały jednak prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią, jednak przetnie ona prawdopodobnie orbitę sztucznych satelitów. Najbliżej Ziemi znajdzie się 13 kwietnia 2029 roku.

Mimo mało prawdopodobnej katastrofy, Towarzystwo Planetarne (The Planetary Society - stowarzyszenie non-profit prowadzące projekty astronomiczne) ogłosiło konkurs, z pulą nagród 50.000 USD, na pomysł śledzenia planetiody Apophis.

Pierwszą nagrodę (25.000 USD) zdobyły SpaceWorks Engineering, Inc działające razem z SpaceDev, Inc. (obie firmy z USA). Ich pomysł polega na wysłaniu na asteroidę sondy kosmicznej , która będzie nadawać aktualne położenie i prędkość. Start sondy planuje się na 2012 rok.

Drugą nagrodę (10.000 USD) przyznano Deimos Space S.L (Hiszpania) działającej razem z EADS Astrium (Niemcy) i Uniwersytetem w Pizzie (Włochy) i Stutgarcie (Niemcy).

Nagrodę w kategorii studenckiej ($5.000) otrzymał Jonathan Sharma ze szkoły imienia Daniela Guggenheima (USA).

 

poniedziałek, 25 lutego 2008

Departament Obrony USA poinformował dziś, że bazując na analizie szczątków satelity USA 193 udało się stwierdzić, że zbiornik z hydrazyną został zniszczony.

Centrum Obserwacyjne w bazie Vandenberg śledzi ponad 3000 szczątków satelity. Wszystkie one są mniejsze od piłki futbolowej. Wiele z nich już spłonęło w atmosferze, pozostałe powinny wejść w atmosferę w ciągu następnych dni i tygodni. 

Jak do tej pory nie było żadnych doniesień o odłamkach satelity, które dotarłyby na Ziemię i mało prawdopodobne jest, że nastąpi to w przyszłości. Wszystkie spadające resztki satelity spłoną prawdopodobnie w atmosferze.

Amerykanie będą cały czas śledzić resztki satelity i w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia informować o nim.

Źródło: http://www.defenselink.mil/news/newsarticle.aspx?id=49066 

Dla wszystkich, którzy dzięki historii USA-193 zainteresowali się satelitami, lotami w kosmos, promami kosmicznymi itp., dla tych, którzy się wcześniej interesowali, i dla tych, którzy dopiero się zainteresują :) przedstawiamy rozkład lotów kosmicznych na najbliższy okres. Pierwszy start już pojutrze (27.02.2008).

 • 27.02 - wyniesienie Tajlandzkiego satelity obserwacyjnego THEOS przez rosyjską rakietę Dniepr. Start z bazy Dombarowski (Rosja). Start przełożony z 30 stycznia.
 • 29.02 - rakieta United Launch Alliance Atlas 5 (AV-006) wyniesie satelitę NROL-28 należącego do NRO (National Reconnaissance Office). Misja i cel są utajnione. NRO to właściciel znanej nam już USA 193. Start nastąpi z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii, planowany jest między godziną 08:00 a 12:00 GMT. Start przeprowadza NASA
 • 8.03 - Z Gujany Francuskiej wystartuje rakieta Ariane 5. Wyniesie ona pierwszą automatyczną 'ciężarówkę' kosmiczną (ATV -Automated Transfer Vehicle), która ma dowieźć ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.  Start zaplanowany jest na 4:23 GMT (5:23 czasu polskiego), przekładany był już trzy razy. Pierwszy zaplanowany był na 25 lipca zeszłego roku. Właścicielem ATV jest Europejska Agencja Kosmiczna. [Z ostatniej chwili: Start Ariane 5 i Jules Verne (Juliusz Verne) przełożony został na 9 marca (niedziela) 3:59 GMT (4:59 polskiego czasu)]
 • 11.03 - Start promu kosmicznego Endeavour - misja STS-123 - dostarczenie sprzętu na Międzynarodową Stacje Kosmiczną (ISS). Start zaplanowano na 6:28 GMT z Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie. Lot obsługuje NASA.

To na razie tyle, jak widać dużo się w kosmosie dzieje. O kolejnych startach będziemy informować na bieżąco. Jeśli ktoś jest zainteresowany kolejnymi startami, to informacje o nich może znaleźć na:

Plan wszystkich lotów:
http://www.spaceflightnow.com/tracking/index.html

Rozkład lotów NASA:
http://www.nasa.gov/missions/highlights/schedule.html 

niedziela, 24 lutego 2008

Cały czas monitorujemy internet w poszukiwaniu informacji o resztkach satelity US 193 (NROL-21) ale niestety, oprócz niepotwierdzonych informacji, o których pisaliśmy tu: USA 193 Rest In Pieces, nic nie wiadomo o zaobserwowanych szczątkach (ani tych, które spaliły się w atmosferze, ani tym bardziej, tych co dotarły do ziemi). Nie ma też oficjalnego potwierdzenia, czy zbiornik z hydrazyną przetrwał zestrzelenie (wszystko wskazuje, że został zniszczony ale oficjalnego potwierdzenia nie ma).

Wiedząć, że wielu z Was interesuje się tym co stało się z resztkami satelity mamy prośbę. Jeśli ktoś znajdzie gdziś informacje na w/w temat prosimy zostawić ślad w komentarzach tego bloga najlepiej z linkiem do oryginalnej informacji, a my zajmiemy się prześledzeniem tego śladu i postaramy się go opisać na naszym blogu. Z góry dziękujemy za jakiekolwiek informacje.

sobota, 23 lutego 2008

Ponieważ nasz głowny temat stał się nieco nieaktualny zastanawiamy się co dalej z począć z naszym blogiem. Prawdopodobnie będziemy informować na nim o wydarzeniach związanych z kosmosem. Jeśli macie jakieś sugestie/życzenia/pomysły to prosimy wpisywać je w komentarzach.

A teraz informacja o nowym satelicie (miejmy nadzieję, że nie podzieli losów USA-193).

Właśnie przed chwilę (5.55pm JST Japan Standard Time, czyli o 9:55 czasu polskiego) wystartował japoński satelita telekomunikacyjny KIZUNA. KIZUNA ma stanowić super szybkie satelitarne łącze internetowe pozwalające uzyskać szybkość 1.2 Gbps. Należy ona do Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Została wyniesiona przez rakietę H-IIA, która wystartowała z Tanegashima Space Center. Start przeprowadziła "Japan Aerospace Exploration Agency" (JAXA)

Więcej informacji wraz z video ze startu (po angielsku) : http://www.jaxa.jp/countdown/f14/index_e.html

czwartek, 21 lutego 2008

Mamy już zestrzelenie satelity na filmach bezpośrednio z Pentagonu.

Departamet Obrony USA opublikował kilka filmów z operacji zestrzelenia satelity USA193.

Na pierwszym filmie znajduje się fragment konferencji prasowej wraz z video z zestrzelenia. Drugi film, to samo video z zestrzelenia satelity nakręcone z pokładu USS Lake Erie - krążownika, z którego odpalono rakietę SM-3, która trafiła satelitę


Więcej filmów, wraz z całą konferencją prasową gen. Cartwright'a dostępna jest na stronach Pentagonu: Dod Video

Tu można obejrzeć całą konferencję prasową (okienko pop-up): Gen Cartwright/Satellite Debris

Od kilkunastu minut zaczynają przeciekać filmy z Pentagonu. Jeden z nich można zobaczyć już w TVN oraz na ich stronach internetowych:

http://www.tvn24.pl/0,1539529,wiadomosc.html

Na youtube zaczynają się pokazywać filmy z TV z całego świata.

Tu filmy pokazane na konferencji prasowej Pentagonu i fragment konferencji prasowej (z telewizji CNN)

Video z Fox News:

Tu video z CNN:

1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10