Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

Gdzie jest Księżyc

Wpadłem tu na moment, po, jak widzę, ponad roku, aby podzielić się z Wami elegancką stroną poświęconą Księżycowi - jego wyglądowi, fazie, położeniu i niektórym parametrom.

Strona owa znajduje się tu: Faza Księżyca.

Co na niej zawarto? Otóż, na dzień dobry, czyli zaraz po jej otwarciu, widzimy aktualną fazę Księżyca i jego położenie względem Ziemi i Słońca. Podane są też parametry astronomiczne, takie jak: jasność, odległość Księżyca od Ziemi w kilometrach, milach i jednostkach astronomicznych, elongacja, długości i szerokości ekliptyczne. Podane też są dokładne daty podstawowych faz, czyli nowiu, I kwadry, pełni i III kwadry naszego naturalnego satelity.

Strona, a raczej program na niej zawarty, oprócz informowania o aktualnym Księżycu, pozwala na ustawienie dowolnej daty z zakresu 1 stycznia 2000 do 31 grudnia 2021 i wyświetlenie fazy, położenia, parametrów Księżyca w podanym czasie. Pozwala też na animację ruchu i fazy. Wciskając 'play' na panelu w prawym górnym rogu strony, widzimy symulację zmiany fazy (zaciemnienia) i położenia Księżyca względem Ziemi. Bardzo ładnie zrobione narzędzie. 

środa, 26 grudnia 2012, us193
Tagi: księżyc

Polecane wpisy

Komentarze
2012/12/26 19:31:11
Słyszałam, że każdego roku Księżyc oddala się od Ziemi o 4 km. Ciekawe, czy grawitacja maleje?
-
us193
2012/12/26 19:41:20
Oddala się ale potem przybliża. Potem znów oddala i znów przybliża :)
-
2012/12/26 20:22:28
Myślałam, że oddala na stałe. W tym roku moje dziecię dostało pod choinkę model Ziemi i Księżyca do złożenia, pomalowania i obserwowania, co się dzieje w świetle Słońca. Zainteresowało, muszę przyznać.