Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

Fazy i zaćmienia księżyca

Okazuje się, że prowadzenie bloga to nie jest taka prosta sprawa. Trzeba o nim pamiętać, a ja zapominalski jestem i zapomniałem o nim na ponad rok :). Teraz, surfując po necie, przypomniało mi się. Dlaczego? Trafiłem mianowicie na Kalendarz Online. Kalendarz jak to kalendarz, pokazuje bieżącą datę, imieniny i święta ale też pokazuje informacje astronomiczne dotyczące Księżyca i Słońca.

Na głównej stronie tego kalendarza znajdziemy informacje na temat aktualnej fazy księżyca, czyli jasność, wiek, kiedy wystąpiła ostatnia i kiedy wystąpi najbliższa charakterystyczna faza (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra). Dodatkowo, ładna grafika pokazuje aktualne położenie Księżyca względem Ziemi i Słońca.

Nico skromniej przedstawiają się informacje astronomiczna na temat Słońca. Znajdziemy tu głównie godziny wschodu i zachodu Słońca i długość dnia. Tu też na uwagę zasługuje ładna grafika (chodzi o przedstawienie długości dnia)

Kalendarz pozwala oczywiście na uzyskanie informacj na temat dowolnego dnia. Z tego co widzę, można wybrać sobie dzień z przedziału dat 1 stycznia 1902 - 31 grudnia 2037. Np. możemy dowiedzieć się, że dnia 3 maja 2011 Księżyc będzie w nowiu, najbliższa pełnia nastąpi 17 maja, kolejny nów 1 czerwca, Słońce wzejdzie o 5:07, a zajdzie o 20:10, dzień będzie trwał 15 godzin i dwie minuty.

Na innej stronie w tym samym portalu znajduje się całoroczny kalendarz faz Księżyca, w którym na jednej stronie znajdują się wszystkie charakterystyczne fazy (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra) w wybranym roku (od 1901 do 2036). Dodatkowo mamy jeszcze informacje na temat zaćmień Księżyca i Słońca. I tak np. w  prosty i szybki sposób możemy zobaczyć, że najbliższe zaćmienie Księżyca będzie 15 czerwca 2011, a najbliższe zaćmienie Księżyca, nieco wcześniej, bo 1 czerwca 2011.

poniedziałek, 25 kwietnia 2011, us193

Polecane wpisy