Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

15.01 Obrączkowe Zaćmienie Słońca

Już w piątek (15 styczeń 2010) nastąpi najdłuższe w tym stuleciu obrączkowe zaćmienie Słońca (ang: annular eclipse). Niestety w Polsce warunki do obserwacji nie będą najlepsze gdyż zaćmienie nastąpi w czasie wschodu Słońca (obserwacja będzie możliwa mniej więcej o godzinie 7:30), ponad to w Polsce będzie ono widoczne jako częściowe zaćmienie. Obrączkowe widoczne będzie w 300 kilometrowym pasie przechodzącym przez Afrykę Centralną, Malediwy, południowe Indie, północną Sri Lanke, część Birmy i Chin.

Co to jest obrączkowe zaćmienie Słońca i kiedy występuje?

zaćmienie obrączkowe – zwane również zaćmieniem pierścieniowym występuje wtedy, gdy, podobnie jak w przypadku zaćmienia całkowitego, obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. W odróżnieniu jednak od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.
Cytat z wikipedii

Następne zaćmienia:
11 lipca 2010 - całkowite zaćmienie obserwowalne na Południowym Pacyfiku i Chile

4 styczeń 2011 - częściowe zaćmienie widoczne w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. W Polsce widoczne będzie jako częściowe ale głębokie.


czwartek, 14 stycznia 2010, us193

Polecane wpisy