Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

misja LCROSS koniec

Właśnie przed chwilą zakończyła się misja sondy kosmicznej LCROSS polegająca na wystrzeleniu rakiety w stronę księżyca i zbadaniu powstałej chmury pyłu. Sonda po zbadaniu składu chmury i przesłaniu danych na ziemię, rozbiła się powierzchnię księżyca. Tak zakończyła się misja, która kosztowała 79 mln dolarów.

Transmisja na żywo (widok z sondy) była dostępna na stronach NASA. Szczerze mówiąc zdjęcia nie były tak oszałamiające jak wydawało się, że będą ale pewnie trzeba poczekać na ich obróbkę. Obecnie trwa transmisja ze studia NASA, gdzie fachowcy opisują całą misję, skupiając się oczywiście głównie na samym uderzeniu w Księżyc.

Głównym zadaniem sondy LCROSS było zbadanie chmury księżycowego pyłu pod kątem obecności w nim wody i lodu. Jeśli okaże się, że w powstałej chmurze znajdowały się częsteczki H2O będzie to sensacja ale i też najdroższa chyba woda na świecie :) a właściwie wszechświecie.

Na wyniki poczekamy pewnie jakiś czas. Niedługo postaram się wstawić na ten blog jakieś filmy video z całego wydarzenia.

piątek, 09 października 2009, us193

Polecane wpisy

  • Najdłuższy Dzień 2013 roku

    W 2013 roku najdłuższy dzień , a zarazem najkrótsza noc, wypada w dniu 20 czerwca. Nie jest jednak tak, że trwa on tak samo długo w całej Polsce. W tej tabeli:

  • Super Pełnia 2013

    Jak pisałem w ostatniej notce, 23 czerwca będziemy mieli okazję obserwować zjawisko super pełni. Na tej stronie: Supermoon, czyli Super Pełnia znajduje się tab

  • Supermoon

    23 czerwca będziemy mieli okazję oglądać tzw. Supermoon, czyli Super Księżyc, Super-pełnia . Dla niezorientowanych: Zjawisko określane mianem Supermoon ma miejs