Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

Jules Verne

Z ostatniej chwili: Start Ariane 5 i Jules Verne (Juliusz Verne) przełożony został na 9 marca (niedziela) 3:59 GMT (4:59 polskiego czasu)

Jak pisaliśmy we wcześniejszych wpisach na 8 marca zaplanowana jest kolejna próba wyniesienia pierwszego ATV Jules Verne w przestrzeń kosmiczną. Poniżej przedstawiamy jak ma wyglądać jego misja.

Start rakiety nośnej Ariane-5 planowany jest na godzinę 4:23 GMT z Gujany Francuskiej. ATV Jules Verne ma być umieszcony na orbicie nachylonej pod kątem 51.6 stopni na wysokości około 260km. Jest to więc orbita równoległa lecz niższa do orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, do której statek ma zadokować. Około 75 minut od startu, po odłączeniu do rakiety nośnej, Jules Verne ma być całkowicie samodzielnym, sterowanym automatycznie kosmicznym.

Następnie, przez około 3 tygodnie, ATV ma się zbliżać do stacji kosmicznej za pomocą silników manewrowych. Gdy znajdzie się 39 km za i 5 km pod stacją, rozpocznie etap wejścia na orbitę ISS aż znajdzie się 3.5 km za stacją i na jej wysokości. Teraz rozpoczyna się etap dokowania.

Dokowanie ATV Jules Verne

Po wejściu na orbitę stacji kosmicznej Jules Verne, posługując się GPS'ami, będzie się zbliżał do stacji. Gdy odległość zmaleje do 249 metrów, komputery ATV włączą dalmierze i systemy rozpoznawania obrazu w celu dokładnego podejścia do doku. W tej fazie prędkość ATV będzie wynosić 7 cm na sekundę.

Zbliżając się do ISS Jules Verne zarząda autoryzacji z Moskwy (dokuje do rosyjskiego segmentu Zvezda) i rozpocznie się najbardziej precyzyjna część operacji wymagająca dokładności 1.5 cm przy prędkości 28000km/h. Operacja ta będzie możliwa dzięki sensorom optycznym, dalmierzom i 8 silnikom manewrowym.

Gdyby wystąpiły jakiegolwiek problemy komputer lub załoga ISS może włączyć systemy antykolizyjne.

Po zadokowaniu kosmonauci ISS będą mogli przejść do ładowni Jules'a Verne w celu transportu ładunku na stację.

Odłączenie i zniszczenie

ATV Jules Verne będzie częścią stacji przez około 6 miesięcy. Po zakończeniu misji transportowej  zostanie załadowany odpadkami ze stacji (około 6.5 tony) i odłączy się od ISS wykonując podobne procedury co przy dokowaniu.

Następnie zostanie kontrolowanie wprowadzony w atmosfere ziemską tak aby, wyskoko nad Pacyfikiem, całkowicie w niej spłonął.

Źródło informacji i zdjęcie : ESA - Europejska Agencja Kosmiczna

czwartek, 06 marca 2008, us193

Polecane wpisy

  • Jules Verne połączony

    O godzinie 16:42 polskiego czasu nastąpiło udane połączeniekosmicznej ciężarówki ATV Jules Verne z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Było to pierwsze w pełni au

  • ATV Jules Verne - dokowanie

    Jak dowiadujemy się ze stron NASA właśnie trwa drugi etap podejścią kosmicznej ciężarówki ATV (Automated Transfer Vehicle) Jules Verne do Międzynarodowej Stacj

  • ATV Jules Verne wystartował

    O godzinie 4:03 GMT (5:03 polskiego czasu) z Gujany francuskiej wystartowała rakieta Ariane-5 wynosząc w przestrzeń kosmiczną pierwszą bezzałogową 'ciężarówkę'