Kosmiczne Wieści - o wszystkim co się dzieje w kosmosie. Astronautyka, astronomia, loty kosmiczne, satelity, promy kosmiczne.
2013 już za:|2013 już ma:

Zamiana Jednostek
Mile Na Metry
Mph na Kmh


Google
Blog > Komentarze do wpisu

ATV - Automated Transfer Vehicle

Na 8 marca zaplanowany jest start z Gujany Francuskiej rakiety Ariane 5, która ma wynieść w przestrzeń kosmiczną pierwszy ze stateków ATV - Automated Transfer Vehicle nazwany Jules Verne.

ATV to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej mający na celu stworzenie bezzałogowego, w pełni automatycznego statku kosmicznego dostarczającego cargo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt jest o tyle ważny, że na 2010 rok zaplanowane jest całkowite zakończenie misji promów kosmicznych.

Pierwszy start ATV odkładany był już kilkakrotnie od lipca zeszłego roku. Miejmy nadzieję, że tym razem się powiedzie. Szczegóły startu patrz: Rozkład Lotów.

ATV jest statkiem kosmicznym w kształcie walca o długości 10,3m i średnicy 4,5m, ważącym 20 i o ładowności ok. 9 ton. Zaopatrzony jest w cztery 'skrzydła' obrotowych paneli baterii słonecznych mogących dostarczyć do 4800 watów mocy. Silniki manewrowe pozwalające na korekcję orbity i manewrowanie w celu połączenia się ze stacją kosmiczną napędzane są MMH (Monomethylhydrazine,monometylohydrazyna), i N2O4 (nitrogen tetroxide, czterotlenek azotu). Pojemność zbiorników to 4.5 tony paliwa.

ATV może przewozić dwa rodzaje ładunków:

 • w przedziale, do którego dostęp mają kosmonauci ładunek stały (żywność, aparaturę naukową, części zamienne itd).
 • materiały płynne - głównie paliwo do silnków stacji kosmicznej.

W drodze powrotnej ATV jest w stanie zabrać na swój pokład odpatki i zużyte części stacji.

System orientacji w przestrzeni potrzebny w celu automatycznego zadokowania ATV do stacji kosmicznej składa się z:

 • 2 telegoniometrów (telegoniometers) - dalmierze obliczające odległość od doku stacji.
 • 2 videometry - systemy rozpoznawania obrazu wykorzystywane przy dokowaniu.
 • 2 systemy śledzące układ gwiazd pozwalające zorientować się w przestrzeni (star trackers)
 • 2 systemy video pozwalające załodze ISS na śledzenie i ewentualne ręczną korekcję procesu dokowania
 • 8 małych silników manewrowych (korekcyjnych)

Powyższe wiadomości i zdjęcie pochodzą z esa.int/SPECIALS/ATV/index.html na tej stronie dostępny jest też bogaty zbiór multimediów (zdjęcia, video, animacje)

czwartek, 06 marca 2008, us193

Polecane wpisy

 • Jules Verne połączony

  O godzinie 16:42 polskiego czasu nastąpiło udane połączeniekosmicznej ciężarówki ATV Jules Verne z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Było to pierwsze w pełni au

 • ATV Jules Verne - dokowanie

  Jak dowiadujemy się ze stron NASA właśnie trwa drugi etap podejścią kosmicznej ciężarówki ATV (Automated Transfer Vehicle) Jules Verne do Międzynarodowej Stacj

 • ATV Jules Verne wystartował

  O godzinie 4:03 GMT (5:03 polskiego czasu) z Gujany francuskiej wystartowała rakieta Ariane-5 wynosząc w przestrzeń kosmiczną pierwszą bezzałogową 'ciężarówkę'